TGS'den İletişim Başkanlığı'na: Dezenformasyona Mücadele Merkezi hangi yasal dayanakla kuruldu?

TGS'den İletişim Başkanlığı'na: Dezenformasyona Mücadele Merkezi hangi yasal dayanakla kuruldu?
Yayınlanma:
A+ A-
Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'na yedi soru sordu. Sorular arasında “Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nin teşkilat şemasındaki yeri nerededir, merkez, hangi daire başkanlığına bağlıdır?” yer aldı.

Artı Gerçek - Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'na 'Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'ne dair sorular yöneltti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un 5 Ağustos'ta başkanlık bünyesinde 'Dezenformasyonla Mücadele Merkezi' kurulup merkez koordinatörü olarak da İdris Kardaş’ın atandığını duyurmuştu.

Açıklamada, merkezin sansür yasası Meclis'te görüşülürken 'Dezenformasyon Bülteni' yayınlamaya başladığı belirtilerek, İletişim Başkanlığı’na yedi soru iletildiği duyuruldu.

7 soru şöyle:

  1. Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nin teşkilat şemasındaki yeri nerededir? Merkez, hangi daire başkanlığına bağlıdır?
  2. Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nin hangi yasal dayanakla kurulmuştur?
  3. Merkezin çalışma usul ve esasları hangi mevzuatla düzenlenmiştir?
  4. Merkezin yetki ve görevleri nelerdir? Merkez hangi faaliyetlerde bulunmaktadır?
  5. Merkezin kaç kişilik kadrosu vardır? Bu kadroların unvanları nedir?
  6. Merkezin bütçesi ne kadardır?
  7. A Haber yazarıyken Merkez koordinatörü olarak atanan ve bürokrat olmayan İdris Kardaş’ın istihdamı ne şekilde yapılmıştır? Merkez koordinatörü olmak için aranan şartlar nelerdir? Bu atamanın yasal dayanağı nedir?

Açıklamada şöyle dendi: "Başkanlığın, Bilgi Edinme Hakkı Kanunu 11'inci maddesi uyarınca on beş iş günü içerisinde sorularımıza cevap vermesi gerekmekte olup verilmediği takdirde itiraz ve dava hakkımızın saklı olduğunu kamuoyunun bilgisine sunarız." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar