Tokat'ta halk sokakta, köylerde yıkılan binalar var

5.6'lık depremin ardından Tokat'ın Sulusaray ilçesinde bulunan köylerde bazı ev ve ahırlarda ağır hasar oluştu. Sulusaray merkezde Fatih Camiinin minaresi yıkılırken, birçok evde duvar çökmeleri, çatlaklar meydana geldi.

Mehmet MENEKŞE


TOKAT - Sulusaray ilçesi merkezli meydana gelen 5,6 şiddetindeki depremde halk panikle kendini sokağa attı. Çevre illerde de hissedilen depremde Sulusaray ilçesinde çadırlar kurulurken, bölgedeki köylerde ev ve ahırlarda ağır hasarlar oluştu.

CHP HEYETİ İLÇEDE DEPREME YAKALANDI

Bir gün öne Sulusaray’da meydana gelen deprem nedeniyle ilçeye geçmiş olunsa giden CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Tokat İl Başkanı Çağdaş Kurtgöz Sulusaray ilçesine geldikleri anda 5,6 şiddetindeki deprem meydana geldi. Halkın panik halinde sokağa çıktığını belirten CHP Tokat İl Başkanı Çağdaş Kurtgöz yaşadıklarını ve gözlemlerini Artı Gerçek’e anlattı.

Kurtgöz şu şekilde konuştu:

“Dün Sulusaray’da deprem olmuştu, hem vatandaşımıza geçmiş olsun diyelim, halini hatırını soralım diye Sulusaray’a gittik ve araçlarımızdan inerken depreme yakalandık. Depremi çok şiddetli yaşadık, vatandaşlarımız panik halinde kendilerini dışarı attılar. Sulusaray ilçemiz tarihi bir bölge olduğu için burası sit alanı, tarihi Sebastapolis kentinin olduğu yer evler eski ve binalar genelde kerpiç duvardan oluşmakta. Genelde evlerin duvarlarında çatlaklar, dökülmeler ve yıkılmalar oldu. İlçe merkezindeki Fatih Camiinin minaresi yıkıldı, duvarlarında hasarlar var. Bize ulaşan herhangi bir can ve mal kaybı bize ulaşmadı. Vatandaşlar çok tedirgin, herkes sokakta, çadırlar kuruluyor, Tokat merkezden gelen çadırlar ilçeye ulaşmış durumda, halk kendi imkanı ile de çadır kuruyor. Artova, Yeşilyurt ilçelerinde ciddi bir sıkıntı yok. Yaşlı vatandaşlarla konuştum, bu şiddette ilk defa böyle bir derem yaşanmış. Şu anda vatandaşlar evlerine girmiyor."

074dbe65-3036-4750-8748-82cbe79858e9.jpg

CHP’Lİ VEKİL KÖYLERDE

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz Sulusaray CHP İlçe Başkanı Hikmet Soylu ile birlikte köylerde incelemelerde bulunuyor. İlçe Başkanı Hikmet Soylu deprem anını anlatırken şunları söyledi:

“Akşam saat 16.10’da deprem oldu, büyük bir sarsıntı ile kendimizi sokağa attık. Çok büyük bir gürültü ile camlar kırıldı, duvarlar devrildi, çarşıdaki iş yerlerinin camları patladı. İlçede kullanılmayan metruk binalardan birkaç tanesi yıkıldı, evlerin duvarlarında çatlaklar oluştu. Korku dolu anlar yaşandı ve halk geceyi dışarıda geçirmeye hazırlanıyor.”

0c48dda4-9cce-4627-bc9a-ad6845b4a1e9.jpg

KÖYLERDE YIKILMALAR VAR

Sulusaray ilçesinin köylerinde incelemelerde bulunan CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz da şu bilgileri verdi:

“Şu an Sulusaray Buğdaylı köyündeyiz ve otuz ev birleşik ahırıyla birlikte hasarlı. Ayrıca on iki ahırda da hasar var. Köyün camisinin minaresinde büyük çatlaklar oluşmuş durumda. Köyde ölü veya yaralı yok. Balıkhisar Köyünde cami hasarlı ve yirmi beş ahır ve evde hasar var. Tekkeyeri Köyünde yirmi beş ev ve ahırda ağır hasar var. Ayrıca Uylubağ Köyünde bir ev ve ahırda hasar oluşmuş. Sulusaray’a bağlı Dutluca mahallesinde Otu beş evde ağır hasar var, yıkılan ev yok. Şu anda bölgede elektrikler kesik ve halk dışarıda, geceyi geçirmeye hazırlanıyor.” (ARTI GERÇEK)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar