Uluslararası Af Örgütü'nden Türkiye'ye çağrı: 'Dezenformasyon yasası'nı yürürlükten kaldırın

Uluslararası Af Örgütü'nden Türkiye'ye çağrı: 'Dezenformasyon yasası'nı yürürlükten kaldırın
Yayınlanma:
A+ A-
Uluslararası Af Örgütü, TBMM'de kabul edilen 'Dezenformasyon yasası'na dair yayınladığı basın açıklamasında Türkiye'ye çağrı yaptı: Türkiye’nin uluslararası hukuk kapsamındaki yükümlülüklerine uygun hale getirilmesini sağlayın.

Artı Gerçek- Uluslararası Af Örgütü, “dezenformasyon yasası” olarak bilinen sansür yasasına dair Türkiye'ye çağrı içeren bir basın açıklaması yayımladı.

Af Örgütü, "2023’te yapılması planlanan milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimleri bağlamında bu mevzuat, kamusal istişare alanını açıkça daraltacak yeni bir tehdit oluşturmaktadır" dedi.

Yasayı savunanların “suçsuz kişilerin benzeri içeriklerle yanıltılmasının önüne geçmeyi amaçladığını” belirttiklerini kaydeden Af örgütü, "halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yaymak” suçu ile ilgili maddesinin aşırı geniş ve muğlak bir biçimde ifade edilmesi ve yasa tasarısının içerdiği diğer tedbirlerin ülkede ifade özgürlüğü hakkının kullanılmasına yönelik büyük bir tehdit oluşturduğunun altını çizdi.

Açıklamada şu değerlendirmelere yer verildi:

"Türkiye hükümeti dezenformasyonla mücadele etmek için insanları suçlu haline getirmek veya başka bir şekilde susturmak yerine, güvenilir, muteber, nesnel ve erişilebilir bilginin herkese ulaşmasını sağlama çabalarını artırmalıdır.

'YETKİLİLERİ ELEŞTİREN BASIN KURULUŞLARI GEREKSİZ MALİ VE YARGISAL BASKIYLA KARŞI KARŞIYA'

Yasa aynı zamanda sosyal medya platformlarını, kullanıcıları tarafından paylaşılan içeriklerden sorumlu tutmak yoluyla hedef alarak, insanların fikir ve düşüncelerini özgürce ifade etme alanını da daraltmaktadır. Yasada yapılan değişiklikler, yetkililere içeriklere erişimi engellemek ve sosyal medya şirketlerine para cezası kesmek konusunda daha fazla yetki tanıyarak, hükümetin medya üzerindeki denetimini de potansiyel olarak artırmaktadır. Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün bildirdiğine göre Türkiye hükümeti halihazırda ulusal basının yüzde 90’ını kontrol etmektedir ve yetkilileri eleştiren medya kuruluşları gereksiz mali ve yargısal baskılarla karşı karşıya kalmaktadır.

Uluslararası insan hakları hukuku ve standartları uyarınca, ifade özgürlüğüne üzerinde, “gerçeğe aykırı bilgi” veya “panik” gibi muğlak ve belirsiz kavramlara dayalı olanlar da dahil olmak üzere bilginin yayılmasına genel yasaklar getiren kısıtlamalara izin verilemez. Bununla birlikte, yasanın öngördüğü sert cezalar kamuoyu ve basın üzerinde caydırıcı bir etki yaratarak, misilleme kaygısıyla otosansüre yol açma riski taşıyor. Bu nedenle Uluslararası Af Örgütü, Türkiye’yi, söz konusu mevzuatı yürürlükten kaldırmaya ve dezenformasyonla mücadele amacı taşıyan yasalar dahil olmak üzere ifade özgürlüğü hakkını düzenleyen tüm yasaların Türkiye’nin uluslararası hukuk kapsamındaki yükümlülüklerine uygun hale getirilmesini sağlamaya çağırmaktadır." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar