Van'da nöbet eylemi başlatıldı

Van'da nöbet eylemi başlatıldı
Van Büyükşehir Belediyesi önünde kayyım atamalarına karşı oturma eylemi başlatıldı.

Artı Gerçek - Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Hakkari Belediyesi'ne atanan kayyıma karşı Van'da nöbet eylemi başlattı. Van Büyükşehir Belediyesi bahçesinde başlatılan eylemde, "Kayyıma, faşizme geçit yok. Halk iradesini tanıyın" Kürtçe, Türkçe pankart asıldı. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) il ve ilçe örgütleri, Tevgera Jinen Azad (TJA), Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma Derneği (TUHAY-DER), Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybedenlerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEBYA-DER), Dil ve Kültür Araştırmaları Derneği (ARSİSA), Emek ve Demokrasi Platformu, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, birçok Sivil Toplum Örgütü (STÖ) ile çok sayıda kişi katılım sağladı.

‘HUKUKSUZLUK TÜM ÜLKEYE YAYILACAK’

Nöbette konuşan DEM Parti İl Eşbaşkanı Veysi Dilekçi, “AKP-MHP iktidarının temel politikası hukuksuzluktur. Kayyım rejimi de Kürt halkının iradesini tanımama anlamındadır. Bizler buradan muhalefete, hukukçulara çağrıda bulunuyoruz. Kayyım demek bu ülkede ekonomik krizdir. Kayyım işsizlik hukuksuzluk demektir. Bunun için Hakkâri belediyesine atanan kayyım kabul edilmemeli. Kayyım sadece Kürt halkı sorunu değildir. Sadece Kürt sorunu değildir. Bugün ülkenin birçok metropolünde yurttaşlar intihar ediyor geçinemedikleri için. Bugün Kürtlere uygulanan bu hukuksuzluk yarın tüm ülkeye yayılacaktır “dedi.

NÖBETE KATILIM ÇAĞRISI

Kayyımların milyonlarca borç bıraktığını ifade eden Dilekçi, "Belediye kaynaklarının halka hizmet etmek için harcanmadığı ortada. Bizler kayyımlara karşı bugünden sonra belediyelerimizin önünde nöbet eylemi başlattık. Kayyım atamaları darbedir. AKP-MHP halkın iradesine saygı duymalıdır. Kimse bu halkın aklıyla alay etmemeli. Halk sandığa giderek kayyımlara en büyük cevabı vermiştir. Wan'da 14 belediyenin tamamını seçen halkımız kayyımlara politik bir cevap vermiştir. Kayyım atamalarına karşı çıkmak çocuklarımızın geleceğine sahip çıkmaktır” dedi. Dilekçi, bugünden itibaren her gün saat 17.00-21.00 arası Büyükşehir Belediyesi önünde oturma eylemini sürdüreceklerini belirtti.

Eylemde sık sık "Colemêrg ya me ye rûmeta me ye", "Kayyımlar gidecek halk gelecek" sloganları atıldı, alkış ve zılgıtlar çalındı. (MA)

Öne Çıkanlar