Yeşil Sol Partili Koca: Akkuyu'da 50 işçi daha zehirlendi

Yeşil Sol Partili Koca: Akkuyu'da 50 işçi daha zehirlendi
Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında çalışan işçiler ikinci defa zehirlendi. Yeşil Sol Partili Perihan Koca, “Akkuyu ölüm santrali zehir saçmaya, işçileri sağlıklarından, canlarından etmeye devam ediyor. Ne var ki devlet kurumları kapı duvar” dedi.

Abidin YAĞMUR


MERSİN - Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili Perihan Koca, 14 Eylül'de yüzlerce işçinin yemekten zehirlendiği Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında dün (26 Eylül) yine gıda zehirlenmesi yaşandığını ve 50 işçinin hastaneye kaldırıldığını belirtti.

Mersin’in Gülnar ilçesinde yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Santralinde çalışan yüzlerce işçi 14 Eylül günü yemekten zehirlendi. Akkuyu Nükleer A.Ş İletişim Ofisi, NGS sağlık hizmetleri tarafından 925 işçiye ilk tıbbi müdahalenin yapıldığını, 126 işçinin Silifke Devlet Hastanesi'ne kaldırıldığını açıklandı.

'İŞÇİLER YİNE ZEHİRLENDİ'

Yeşil ve Sol Parti Mersin Milletvekili Perihan Koca, Akkuyu'da dün de 50 işçinin yemekten zehirlendiğini belirtti. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Koca, "Akkuyu ölüm santrali zehir saçmaya devam ediyor. Dün, yine Akkuyu NGS inşaat alanında çalışan işçilerin gıda kaynaklı zehirlenme şüphesiyle Silifke ve Erdemli Devlet Hastanesi’ne gittiği bilgisini aldık. Tabipler, işçilerin gıda CRT değerlerinin çok yüksek olduğunu aktardılar" dedi.

Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında barınma, beslenme, hijyen, iş güvenliği ve sağlığı sorunları yaşandığını vurgulayan Koca, şöyle devam etti:

"Akkuyu ölüm santrali zehir saçmaya, işçileri sağlıklarından, canlarından etmeye devam ediyor. Ne var ki devlet kurumları kapı duvar. Sağlık Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kamuoyunu bilgilendirme gereği bile duymuyor. Şu an aldığım son bilgiye göre Silifke ve Erdemli Devlet Hastaneleri'nde altı kişi yatıyor. Yaklaşık 50 işçi hastaneye zehirleme vakası ile başvurmuş. Akşam kıymalı patates yemeği yenilmiş."

ZEHİRLENMEDEN BİR AY ÖNCE BAKANLIK 'YEMEKLER TEMİZ' RAPORU VERMİŞTİ

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın, yüzlerce işçinin zehirlendiği Akkuyu Nükleer Santrali'ndeki yemekleri şikayet üzerine ağustos ayında denetlediği ve “yemekler temiz” raporu verdiği ortaya çıkmıştı.

İŞÇİLER YEMEK SORUNUNUN SÜRDÜĞÜNÜ SÖYLEMİŞTİ

21 Eylül'de Artı Gerçek'e konuşan işçiler zehirlenme vakasından sonra da yemeklerin düzelmediğini belirterek, "Zehirlenme olayından sonra da yemeklerde değişim olmadı. Hâlâ bayat ekmek geliyor, ekmekten yabancı cisim çıkıyor. Ispanak veriyorlar yemekten başka şeyler çıkıyor. Biz bu şirketin en iyi şekilde denetlenmesini istiyoruz" demişti.

Öne Çıkanlar