Af Örgütü: Can Atalay derhal serbest bırakılmalı

Af Örgütü: Can Atalay derhal serbest bırakılmalı
Yayınlanma:
A+ A-
Uluslararası Af Örgütü, TİP’ten Hatay Milletvekili seçilen, Gezi tutuklusu Can Atalay’ın derhal serbest bırakılması çağrısı yaptı. Açıklamada, haksız tutukluluk kararlarının Türkiye'de hukukun üstünlüğünü zedelediği belirtildi.

Artı Gerçek - Uluslararası Af Örgütü, Türkiye İşçi Partisi'nden (TİP) Hatay Milletvekili seçilen ve halen cezaevinde tutuklu bulunan avukat Can Atalay’ın derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu. Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü Ruhat Sena Akşener, “Bu siyasi güdümlü dava ve ona eşlik eden haksız tutukluluk kararları, Türkiye’de yargının bağımsızlığının ve hukukun üstünlüğünün aldığı hasarı gösteren örneklerden sadece biridir. Yargıtay, Can Atalay'ın derhal serbest bırakılmasını sağlamalıdır” dedi.

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü Ruhat Sena Akşener, bugün yazılı bir açıklama yaparak Atalay’ın serbest bırakılması gerektiğini belirtti. Af Örgütü’nün yazılı açıklaması şöyle:

“25 Nisan 2022 tarihinden bu yana tutuklu olan ve Uluslararası Af Örgütü tarafından bir yıl önce düşünce mahkumu ilan edilen Gezi Yedilisi’nden biri olan Avukat Can Atalay’ın, milletvekili seçilmesine rağmen hâlâ cezaevinde tutulması bu tutukluluğun hukuki bir amaç taşımadığını tekrar ortaya koymaktadır.

'ATALAY'IN DA ARALARINDA BULUNDUĞI YEDİ DÜŞÜNME MAHKUMU DERHAL SERBEST BIRAKILSIN'

Bu siyasi güdümlü dava ve ona eşlik eden haksız tutukluluk kararları, Türkiye’de yargının bağımsızlığının ve hukukun üstünlüğünün aldığı hasarı gösteren örneklerden sadece biridir. Yargıtay, Can Atalay'ın derhal serbest bırakılmasını sağlamalıdır. Uluslararası Af Örgütü, Gezi Davası sonucunda halihazırda asılsız suçlamalarla hapsedilen ve aralarında Can Atalay’ın da bulunduğu yedi düşünce mahkumunun serbest bırakılması çağrısını yineliyor.”

ÖZEL: 7 HAZİRAN'A KADAR TAHLİYE EDİLMESİ GEREKİYOR

Milletvekili seçilmesinin ardından avukatları, 25 Mayıs’ta Can Atalay’ın mazbatasını teslim almış ve tahliyesi için aynı gün Yargıtay’a başvurmuştu. Atalay, 2 Haziran 2023 tarihinde TBMM’de düzenlenen milletvekili yemin törenine tahliye edilmediği için katılamamıştı.

Atalay için birçok siyasi isim ve barolar serbest bırakılması çağrısında bulundu. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de bugün yaptığı açıklamada Can Atalay'ın hâlâ tahliye edilmemesinin 7 Haziran çarşamba günü seçilmesi öngörülen Meclis Başkanı'nın meşruiyetini de tartışmaya açacağını belirtti. Özel, "Atalay’ın Çarşamba gününe kadar tahliye edilip yemin etmesi gerekmektedir. Aksi takdirde Meclis Başkanlığı seçimi sakatlanacaktır ve seçilecek olan Meclis Başkanının meşruiyeti tartışmaya açılabilecektir" ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar