Can Atalay'dan Adalet Bakanı Tunç'a 'dokunulmazlık' yanıtı: Ya Anayasa'yı bilmiyor ya da...

Can Atalay'dan Adalet Bakanı Tunç'a 'dokunulmazlık' yanıtı: Ya Anayasa'yı bilmiyor ya da...
Yayınlanma:
A+ A-
TİP Hatay milletvekili Can Atalay, mazbatasını almasına rağmen devam ettirilen tutukluluğu hakkında Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'tan gelen açıklamaya yanıt verdi: "Ya Anayasayı ve meseleyi bütünlüğü içinde bilmiyor. Yahut doğruyu söylemiyor."

Artı Gerçek - TİP Hatay milletvekili seçilmesine rağmen tahliye edilmeyen Can Atalay, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un, "Yargıtay'da görülen bir dava. Hüküm verilmiş ve hükümlü olarak dosyası devam ediyor. Gezi Davası anayasal düzenle ilgili bir konu. Anayasa'nın 14. maddesindeki dokunulmazlık kapsamı dışında olan dosyalardan" açıklamasına tepki gösterdi. Atalay, "Sayın Adalet Bakanı; ya Anayasayı ve konuya ilişkin içtihatla beraber meseleyi bütünlüğü içinde bilmiyor. Yahut bilmesine rağmen doğruyu söylemiyor" dedi.

NUMAN KURTULMUŞ'A SESLENDİ

Milletvekili seçilmesinin ardından mazbatasını almasına ve TBMM Başkanı adayı olmasına rağmen tahliye edilmeyen Atalay, Silivri Cezaevi’nden ANKA Haber Ajansı’nın sorularını yanıtladı. Atalay, “Sayın Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Numan Kurtulmuş’a seslenmek istiyorum: Başkanlığını yaptığı yasama meclisinin bir üyesinin hakları ihlal edilmekte, görevini yapması hukuka aykırı biçimde engellenmektedir. Bu görev; Hatay halkının, yıkılmış bir kentin ortasında, bin bir zorluklarla mücadelelerini temsil etme, haklarını savunma ve nihayet on binlerce yurttaşın sesi olabilme görevidir. Milli irade bir bütündür, bölünemez. Görevinizin size yüklediği sorumlulukla davranmanızı talep ediyorum” açıklamasını yaptı.

'AVUKAT ARKADAŞLARIMA KULAK VERİN'

Atalay, Adalet Bakanı Tunç’un, "Gezi Davası anayasal düzenle ilgili bir konu. Anayasa'nın 14. maddesindeki dokunulmazlık kapsamı dışında olan dosyalardan" sözlerine de şu yanıtı verdi:

“Sayın Adalet Bakanı; ya Anayasayı ve konuya ilişkin içtihatla beraber meseleyi bütünlüğü içinde bilmiyor. Yahut bilmesine rağmen doğruyu söylemiyor. Ayrıntıları avukatlarım açıklıyor ve açıklayacaklar. Tüm ilgililerin avukat arkadaşlarıma kulak vermesini; bir tutuklu, bir yurttaş, bir milletvekili olarak bekliyorum.

'HATAY'IN DEMOGRAFİK YAPISINI DEĞİŞTİRME ÇABASI VAR'

Tahliye edilip milletvekili olarak görevine başlasaydı ne üzerinde çalışacağı sorusuna ise Atalay, şu karşılığı verdi:

“Deprem bölgesindeki moloz-atık alanları, alelacele alınan kamulaştırma kararları ve Hataylılar özelinde; onların katılımı dahi olmadan İstanbul’da bir firmaya imar planı hazırlatılması girişimi öncelikli gündemimdir. Öte yandan Hatay’ın demografik yapısını; depremi fırsat olarak görüp değiştirme çabalarına ilişkin de kamuoyunu tatmin edecek, kaygıları giderecek bilgi akışının sağlanması daha da fazla ertelenemez.” (ANKA)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar