CHP ve İYİ Parti başörtüsü teklifine Genel Kurul’da destek vermeyecek

CHP ve İYİ Parti başörtüsü teklifine Genel Kurul’da destek vermeyecek
Yayınlanma:
A+ A-
Başörtüsüne ilişkin hazırladıkları ortak teklif Anayasa Komisyonu'nda reddedilen CHP ve İYİ Parti, Genel Kurul'da AKP'nin teklifine "hayır" diyeceklerini açıkladı.

Artı Gerçek - AKP ve MHP'li milletvekillerinin imzasıyla hazırlanan başörtüsü teklifi dün Anayasa Komisyonu'ndan geçti. CHP ve İYİ Parti, bu haliyle Genel Kurul'daki oylamada teklife "hayır" diyeceklerini açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Anayasa Komisyonu üyeleri Aysu Bankoğlu, İbrahim Kaboğlu, Ali Mahir Başarır, Levent Gök, Murat Emir ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan konuyla ilgili Meclis'te bir basın toplantısı düzenledi. Tezcan basın toplantısında “Biz bu teklife, bu haliyle Genel Kurul’da destek vermeyiz” dedi.

CHP’li Tezcan, “Bu mesele bir din tartışması değil, bir hak tartışmasıdır. Ama Cumhur İttifakı’nın ‘hakkı teslim etmek’ gibi bir hesabı yok. Turnusol kağıdı işledi. Renkleri; bu meseleyi çözme niyetinde olmadıklarıdır” diye konuştu.

'TARİHİ FIRSAT HEBA EDİLDİ'

İYİ Parti ile birlikte hazırladıkları önergenin komisyonda reddedildiğini hatırlatan Tezcan, "hiçbir zaman bulunamayacak bir tarihsel uzlaşma fırsatı bulunmuştu. TBMM’de en büyük mutabakatla anayasal güvenceye alacak tarihsel fırsat bulunmuştu. Bu tarihsel fırsat Cumhur İttifakı’nın siyasi hırsına heba edildi” diye konuştu.

İYİ PARTİLİ USTA: TARİH CUMHUR İTTİFAKI'NI AFFETMEYECEK

İYİ Parti de Genel Kurul'da başörtüsü teklifine karşı oy kullanacaklarını açıkladı. İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta da yaptığı basın toplantısında CHP ile birlikte hazırladıkları teklifin komisyonda reddedildiğini hatırlattı ve “Bu mesele bir daha açılmasın istiyoruz. Toplumun kanayan yaralarına dönmemiz lazım. Ancak AK Parti esas meseleler konuşulmasın istiyor” dedi. Cumhur İttifakı’nın başörtüsü meselesini seçim kampanyasının ana gündemi haline getirmek istediğini belirten Usta, “Tarih Cumhur İttifakı’nı asla affetmeyecek” şeklinde konuştu.

‘GENEL KURUL’DAN GEÇMEYECEK’

İYİ Parti ve CHP’nin genel kurulda teklifi desteklemeyeceğini söyleyen, HDP’nin de oy vermeyeceğini açıkladığını hatırlatan Usta, teklifin Genel Kurul’dan geçmeyeceğini ve bu fırsatı AK Parti ve MHP’nin ellerinin tersiyle ittiğini söyledi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar