Erdoğan, Babacan'a böyle demiş: Sen ticarete dönersin, ben vakıf işlerine

Erdoğan, Babacan'a böyle demiş: Sen ticarete dönersin, ben vakıf işlerine
Yayınlanma:
A+ A-
DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 2011 seçimlerinde aday olmak istemeyince dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan'ın kendisine "Üç dönemi dolduralım, sen ticarete dönersin ben vakıf işleriyle uğraşırım" değini söyledi.

Artı Gerçek - DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan önceki gün bir grup gazeteci ve yazarlarla biraraya geldi. Altılı Masa'nın yol haritası hakkında açıklamalarda bulunan Babacan, hazırladıkları 32 maddelik protokolle "Türkiye nasıl yönetilecek? Cumhurbaşkanı hangi yetkileri kullanacak? Hangi yetkileri bakanlara devredecek? 6’lı masa ile hangi konularda istişare edecek?" sorularının yanıt bulacağını söyledi.

İKİ KRİTİK SORU

Halk TV'den Mehmet Tezkan'ın aktardığına göre, toplantıda Babacan’a yönetilen iki kritik soru vardı. Birincisi, adayın kim olacağı, ikincisi de bakanlık paylaşımı yapılıp yapılmayacağıydı. Aday konusunda "Erdoğan'ın karşısına torbadan adı duyulmadık bir aday çıkarmayız herhalde" diyen Babacan'ın, ikinci soruya yanıtı ise şöyle olmuş: "Biz bakanlık paylaşımını değil, beraber nasıl yönetiliriz ona bakıyoruz. Bakanlık paylaşımı bunca çabayı basite indirgemektir. Kimse bunun peşinde değil."

Mehmet Tezkan, Babacan'ın toplantıda, 2011 seçimlerine ilişkin bir anısına da anlattığını yazdı:

"Babacan 2011 seçimleri öncesinde Erdoğan’a ben bir daha aday olmayayım demiş. Erdoğan itiraz etmiş. AKP tüzüğüne göre üçüncü dönemi birlikte dolduruyoruz. Sen ticarete dönersin ben vakıf işleriyle uğraşırım demiş…
Babacan sonra işler değişti diyor; güç zehirlenmesi oldu… Biz demeyi bıraktı ben demeye başladı. İstişarenin yerini talimat aldı.

Öne Çıkanlar