Fidan'ın işareti sonrası MSB'den Irak'ın kuzeyine hava saldırısı açıklaması

Fidan'ın işareti sonrası MSB'den Irak'ın kuzeyine hava saldırısı açıklaması
Yayınlanma:
A+ A-
Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın Ankara'daki saldırıya dair açıklamasında, "Irak ve Suriye’de PKK/YPG’ye ait olan bütün tesisler meşru hedeftir" demesinin ardından MSB, Irak'ın kuzeyine hava saldırısı düzenlediğini açıkladı.

Artı Gerçek - Milli Savunma Bakanlığı'nın (MSB), Irak'ın kuzeyine hava saldırısı düzenlediğini açıkladı. MSB açıklamada, "Irak’ın kuzeyindeki Metina, Hakurk, Gara, Kandil ve Asos bölgelerinde bulunan terörist hedeflerine 4 Ekim saat 19.00’da hava harekatları icra edilmiş" ifadelerini kullandı.

Açıklamada, "İcra edilen hava harekatlarıyla bölücü terör örgütü tarafından kullanılan ve içerisinde sorumlu düzeyde teröristlerin de bulunduğu değerlendirilen mağara, sığınak, barınak ve depolardan oluşan toplam 22 hedef imha edilmiştir” denildi.

Açıklama, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın, "Irak ve Suriye’de PKK/YPG’ye ait olan bütün tesisler bundan sonra topyekûn meşru hedeftir" sözlerinin ardından geldi.

IRAK SAVUNMA BAKANI ANKARA'YA GELİYOR

Hava saldırıları aynı zamanda, Irak Savunma Bakanı Sabit Muhammed Abbasi'nin Ankara ziyaretinin hemen öncesinde düzenlendi. Abbasi, Savunma Bakanı Yaşar Güler ile görüşmek üzere perşembe günü Türkiye'yi ziyaret edecek.

IRAK, HAVA SALDIRILARINI KINAMIŞTI

Türkiye, 1 Ekim'de Ankara'da yıllar sonra ilk kez bombalı saldırı düzenlediğini açıkladığı PKK'ye karşı Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) belirli bölgelere hava saldırısı düzenlemişti. Irak, Türkiye'nin hava saldırılarını kınamış ve Irak Cumhurbaşkanı Abdullatif Reşid, "Bu sorunu çözmek için Ankara ile bir anlaşmaya varmayı umduklarını" söylemişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar