HDP’li Temel: Demirtaş'ın Öcalan'la görüşme başvurusunun kararı ortaklaşa alındı

HDP’li Temel: Demirtaş'ın Öcalan'la görüşme başvurusunun kararı ortaklaşa alındı
HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel, partinin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın PKK lideri Abdullah Öcalan'la görüşme başvurusu hakkında kendilerine bilgi verdiğini söyledi. Temel "Başvuruyu genel merkezin engellemesi mümkün değil" dedi.

Artı Gerçek - Edirne Cezaevinde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, İmralı'da tutuklu bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan'la görüşme başvurusunu yaparken HDP yönetimine de bilgi verdiği açıklandı. Demirtaş'ın bu yöndeki girişimlerinin aslında iki ay öncesine dayandığı belirtilirken, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel "geçmişte partiden vize çıkmadığı" iddialarını yalanladı. Temel, genel merkezin önceki başvuru girişimlerini engellemesinin “teknik olarak” da mümkün olmadığını söyledi.

BBC Türkçe'den Ayşe Sayın'a konuşan Temel, Demirtaş’ın bu başvuruyu yaparken parti yönetimine de bilgi verdiğini söyledi. Temel, daha önceki başvuru girişimlerini genel merkezin engellemesinin ise “teknik olarak” mümkün olmadığını belirtti:

“Selahattin Bey'in bazı girişimlerini genel merkezle ortaklaştırdığını söylemek gerekir. Fakat teknik olarak da böyle bir başvuruyu genel merkezin engellemesi mümkün değil. Dolayısıyla o haberler tamamen spekülasyon.

'BİR ENGELLEME DEĞİL, ORTAKLAŞMADAN SÖZ EDİYORUZ'

"Ama şu oldu; hem yaptığı başvuru hem de bu tartışmalar gelip gitti genel merkez ile Selahattin Bey arasında. Bir planlama, bir ortaklaşma temelinde oldu.

"Kendisinin daha önce de bu yönde önerileri oldu ama burada bir engelleme değil, bir ortaklaşmadan bahsediyoruz.”

'GÖRÜŞME BAŞVURULARININ İKİ TEMEL NEDENİ VAR'

Temel geçen ay HDP Eş Genel Başkanları Mithat Sancar ve Pervin Buldan’ın da Öcalan’la görüşme başvurusunda bulunduğunu, ayrıca partili bazı milletvekillerinin başvurusunun da hala Adalet Bakanlığı’nda beklediğine işaret etti.

Temel, parti yöneticileri ve Demirtaş’ın görüşme başvurularının gerekçesini iki temel nedene dayandırdı:

“Bu başvurularda amacımız şu: Büyük bir hukuksuzluk var ortada. Anayasa, İnfaz, Ceza Yasası ve mahpusların sahip olduğu bütün haklar askıya alınmış durumda.

"Hiçbir avukat veya üçüncü görüşçü diye tanımladığımız görüşmelerin hiçbiri olmadığı gibi, siyasi aktörlerin de oraya ziyaretleri mümkün olmuyor. Bu hukuksuzluğa vurgu yapmak ve dikkat çekmek için yapılıyor bu başvurular.

“İkincisi yine Öcalan’ın çatışma ve savaş politikalarına karşı çabaları oldu durdurmaya dönük. En azından diyalog ve müzakere zeminine dönüşmesi için PKK ile. Şimdi buna Kuzey Doğu Suriye yönetimiyle çatışma da eklendi.

“Bunları sonlandırabilecek ve yeni bir boyuta taşıyacak olan esas olarak Öcalan. Selahattin Bey'in başvurusu da bu çerçevede değerlendirilebilir. Kendisi de gönderdiği son yazıda, neden başvuru yaptığını detaylı bir şekilde ortaya koyuyor.

"Ama Adalet Bakanlığı’nın hem avukatlara hem de başvuran siyasi aktörlere bir dönüş yapmaması da ayrıca değerlendirmeye değer.”

'SPEKÜLASYONLARA ÖZELLİKLE AÇIK KAPI BIRAKILIYOR'

İktidarın İmralı’ya dönük görüş ve iletişim yasağını sürdürürken bir yandan da spekülasyonlara açık kapı bıraktığını söyleyen Temel, “Bu konuda başvurulara olumlu-olumsuz cevap verilmediğini görünce, siyaseten özellikle tercih edildiğini görüyoruz” görüşünü savundu.

NE OLMUŞTU?

Selahattin Demirtaş, çarşamba günü Abdullah Öcalan’la görüşme talebiyle Adalet Bakanlığı’na başvurdu. Öcalan’ın çatışma ve gerilimin düşürülmesindeki rolüne dikkat çeken Demirtaş, üç yıla yakın süredir uygulanan “tecride" son verilerek, ziyaretine izin verilmesini istedi.

Yaklaşık 1 ay önce HDP Eş Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar’ın Öcalan’la görüşme başvurularına yanıt vermeyen Adalet Bakanlığı, Demirtaş’a da henüz bir yanıt vermiş değil.

Demirtaş da görüşme başvurusunu yaptığı günün akşamı Halk TV’ye gönderdiği açıklamada, “yeni bir çözüm sürecinin başlayacağına dair en küçük bir emare veya bilgi” olmadığına dikkat çekti; talebinin gerekçesini de “giderek tırmanan gerilim ve can yakan çatışmalar” karşısında yerinde oturmak yerine, siyasetçiler olarak “inisiyatif alma” isteğine dayandırdı. (Kaynak)

Öne Çıkanlar