Oluç'tan Millet İttifak'ına Kürt sorunu eleştirisi: Kapınızı kapatırsanız, sorun bacadan girer

Yayınlanma:
A+ A-
HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Millet İttifakı’nın Kürt sorununa ilişkin tutumunu "duymayacağız diye kapınızı da kapatsanız, o sorunlar bacadan girer" diyerek eleştirdi. Oluç, Gülten Kışanak'ın adaylığı için de "en önde gelen isimlerden biri" dedi.

Artı Gerçek - HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç bugün Artı TV’de Musa Özuğurlu’nun sunduğu ‘Gün Başlıyor’ programına konuk oldu. Musa Piroğlu ve Banu Güven’in sorularını yanıtlayan Oluç, Millet İttifakı’nın Kürt sorununa dair tutumu, Millet İttifakı'nın pazartesi günü açıkladığı Ortak Mutabakat Metni ile Emek ve Özgürlük İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Oluç, Millet İttifakı’nın Kürt sorunu ve Türkiye’deki farklılıklardan kaynaklı sorunlara yaklaşımını "görmez ve duymaz" olarak nitelendirerek eleştirdi. Millet İttifakı içerisinde yer alan partilerin farklı yaklaşımları olduğunu belirten Oluç, CHP'nin Kürt sorununun çözümü için Meclis'i adres gösterdiğini hatırlattı.

CHP'li yetkililerden "Demokratik ve barışçı bir çözüm olmalıdır” ifadelerinin kamuoyuna yansıdığını da belirten Oluç, benzer yaklaşımların Altılı Masa'nın diğer bileşenleri tarafından da dile getirildiğini ancak bunun Millet İttifakı'nın genel politikalarına yansımadığını belirtti "DEVA Partisi ve Gelecek Partisi'nin Kürt sorununa ilişkin kendi deklarasyonlarını yayımladığını da belirten Oluç, "Bir bütün olarak Millet İttifakı’nda aynı şekilde bahsetmemiz mümkün değil. Bunlar toplumsal sorunlar, siz onları duymayacağız diye kapınızı da kapatsanız, bacadan girer o sorunlar, sizin önünüze otururlar" diye konuştu.

'MİLLET İTTİFAKI'NIN MUTABAKATINDA KÜRT SORUNU YOK'

Millet İttifakı'ın açıkladığı mutabakat metninde Kürt sorunu, demokratik çözüm ve barışçıl çözüme dair hiç yer madde alamadığının altını çizen Oluç şöyle konuştu:

“Kürt sözünün geçmesinden öte, esas itibariyle Kürt halkının kimlik kültür sorunlarına değinen, o konuda bir takım yasal düzenlemeler yapılmasını ifade eden bir şey olmaması ya da ana dilde eğitim meselesinin ele alınmaması ana eksikliktir."

'ON MEDDEN DOKUZUNDA ÖRTÜŞME VAR'

Millet İittifakı'nnın açıkladığı mutabakat metnindeki bu eksikliklere dikkat çeken Oluç, bunun dışındaki pek çok konuda kendi açıkladıkları deklarasyonla benzerlikler olduğunu söyledi. "Kimi yerlerde konu itibarıyla bizim geçiş dönemi yol haritamızla, benzeşen, örtüşen yerler gördük" diyen Oluç, “on madde üzerinden dokuz madde örtüşme var diyebilirim” diye konuştu.

'GÜLTEN KIŞANAK BİZİM İÇİN EN ÖNDE GELEN İSİMLERDEN BİRİDİR'

Oluç, Emek ve Özgürlük İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı çıkarması ile ilgili tartışmalara da değindi. Adayların değerlendirildiği liste üzerindeki çalışmaların devam ettiğini belirten Oluç, komuoyunda sıkça adı geçen Gülten Kışanak'ın adaylığı konusunda da şu değerlendirmelerde bulundu:

“Gülten Kışanak bizim çok değerli bir arkadaşımızdır. Şu anda biliyorsunuz tamamen hukuksuz bir şekilde cezaevinde tutuluyor. Çünkü, yargılandığı davalardan tahliye çıktı. Bir tek Kobanî Kumpas Davası’ndan tutukluluğu devam ediyor ve aslında o davayla da alakası yok. Çünkü o zaman HDP’li değildi. Dolayısıyla böyle bir sorun var. Hem bir kadın olması, Kürt kadın siyasetçi olması, bir alevi olması, aynı zamanda alevi toplumunun temsilcilerinden biri olmasından ve çok büyük bedeller ödemiş bir arkadaşımızdır. Dolayısıyla tabii ki böyle isimler konuşulmaya başlandığı zaman Gülten Kışanak bizim için en önde gelen isimlerden biridir. Havuzumuzda ismi vardır, elbette. Fakat, o konuda henüz bir sonuca gelinmediği için, kaçıncı sırada gibi bir şey söylemem mümkün değil. Umuyorum bu hukuksuzluk sona erer ve kendisi cezaevinden salınır, siyasi rehin durumu sona erer ve aktif siyasette yer alır.” (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar