2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü: 'Sulak alanları onarma zamanı'

2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü: 'Sulak alanları onarma zamanı'
Yayınlanma:
A+ A-
Farkındalık yaratmak için her yıl 2 Şubat’ta kutlanan Dünya Sulak Alanlar Günü'nün bu seneki mesajı: 'Sulak Alanları Onarma Zamanı'. Bilim insanları son 50 yılda dünyadaki sulak alanların en az %35’ini kaybettiğimizin altını çiziyor.

Artı Gerçek - Sulak alanların önemi, korunması ve akılcı kullanımı konularında kamuoyu bilincini geliştirmek amacıyla, 1971'de İran'ın Ramsar kentinde imzalanan "Özellikle Su Kuşları Yaşama Ortamı Olarak Uluslararası Öneme Sahip Sulak Alanlar Hakkında Sözleşme"nin yıl dönümü olan 2 Şubat, Dünya Sulak Alanlar Günü olarak kutlanıyor.

Türkiye, sulak alanların korunmasını amaçlayan uluslararası bir sözleşme olan Ramsar Sözleşmesi’ne 1994 yılında imza attı ve Akyatan Gölü, Burdur Gölü, Gediz Deltası, Göksu Deltası, Kızılırmak Deltası, Kızören Obruğu, Kuyucuk Gölü, Manyas (Kuş) Gölü, Meke Maarı, Nemrut Gölü, Seyfe Gölü, Sultansazlığı, Uluabat Gölü, Yumurtalık Lagünü’nü Ramsar Alanı olarak tescil ederek ulusal sınırları içindeki bu sulak alanları korumayı ve akıllı kullanımını sağlamayı uluslararası düzeyde taahhüt etti.

Fakat uzmanlar Türkiye’de son 60 yılda 260’tan fazla gölün, derenin, sulak alanın işlevsiz hale geldiğini ya da kuruduğunu, ayrıca 2023 yılı Ocak ayı itibariyle sulak alanlarımızdaki su kayıplarının ortalamasının %75’in üzerinde olduğunu belirtiyor.

Türkiye'deki kuraklığa ve sulak alanlardaki su kaybına dikkat çekmek için kampanyalar düzenleyen birçok çevreci ve sivil toplum kuruluşu Dünya Sulak Alanları Günü'ne özel açıklamalarda bulundu.

'SULAK ALANLAR İKLİMİN SİGORTASIDIR'

Sulak alanların yağmur ormanlarından sonra biyolojik olarak en üretken ekosistemler olduğunu söyleyen T.T.K.D. Bilim Danışmanı Hidrobiyolog Dr. Erol KESİCİ, "Eşine az rastlanır veya sıra dışı biyo-coğrafi bölgedeki sulak alanlara endemik ve yaşamları tehlikeye düşen bitki ve hayvan türlerinin ortamı olmasının yanı sıra canlı toplulukları bakımından özgül bir değere sahipse, uluslararası sulak alan kabul edilmektedir. Sulak alanlar, içme-kullanma suyunun, nemin kaynağı, iklimin düzenleyicisi ve sigortasıdır.” ifadelerinde bulundu.

TÜRKİYE'DEKİ KURAKLIĞA KIRMIZI ALARM

Türkiye’de kuraklıkla ilgili afet yönetim planı yapılsın talebiyle imza kampanyası yürüten Can Suyumuz Ekibi, “Sulak alanlarımız, temiz su alanlarımız, göllerimiz kuraklık tehdidiyle karşı karşıya. Bölgemiz sulak bir alan olarak görülse de yaşanan iklim değişikliği nedeniyle kuraklık riski burada da mevcut. Biz de bu bilinci oluşturmak amacıyla Can Suyumuz ekibi olarak Türkiye'de kuraklığa kırmızı alarm veriyoruz. Bu amaç doğrultusunda da isteğimiz kuraklık ile ilgili afet planı oluşturulması. Bu afet planı sayesinde kuraklığın etkileri azaltılarak sulak alanlarımız korunacaktır” açıklamasında bulundu.

'VAN GÖLÜ ÖZEL ÇEVRE KORUMA BÖLGESİ İLAN EDİLSİN'

Van Çevder Başkanı Ali Kalçık Van’da ormanların yetersizliği nedeniyle kişi başına düşen yeşil alanların bir metrenin altında olduğuna dikkat çekerek, “Yol yapımları, dolgu imara açılmış, tarımsal amaçla dönüştürülmüş alanlar gibi yanlış uygulamalar sonucu Van Gölü bitme noktasına geldi. Bu yüzden Van Çevder olarak change.org/VanGoluKorunmali adresinde yürüttüğümüz kampanya ile Van Gölü’nün özel çevre koruma bölgesi ilan edilmesini ve iklim uyum planı yapılmasını talep ediyoruz” dedi.

'GÜNÜMÜZDE BİRÇOK SULAK ALAN YOK EDİLİYOR'

Tuz Gölü’nü kurtarmak için eylem planı yapılmasını talep eden kampanyacı Deniz Yazıcı ise Dünya Sulak Alanlar Günü’nde, "Günümüzde bir sürü sulak alan 'ıslah' ediliyor, kurutuluyor ve yok ediliyor; sonucunda nehirlerimiz ve göllerimiz kirleniyor, tarım arazilerimiz kuruyor, bu yapılara bağlı yaşayan canlılar yavaş yavaş yok oluyor. Peki bizim kazancımız ne? Eşmekaya Sazlığı ve Tuz Gölü’nden de görülebileceği üzere bizim kazancımız kurak tarım alanları, Fakat insan iyilik ve güzellik için de çalışabilir. Gelin bu Sulak Alanlar gününde doğayla barışık bir hayatı hayal edelim ve bu yıl içerisinde sessiz kardeşlerimizin, doğanın sesi olalım,” mesajını verdi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar