2021'de sonlanan işgalin ardından ABD ile Taliban arasında ilk temas

2021'de sonlanan işgalin ardından ABD ile Taliban arasında ilk temas
ABD ile Taliban heyetleri, 2021'de sonlanan işgalin ardından ilk kez Katar'da bir araya geldi. İki gün süren görüşmelerde ekonomi, insan hakları ve ekonomik yaptırımların kaldırılması dahil pek çok konu ele alındı.

Artı Gerçek - ABD'nin 2021'de Afganistan'dan çekilmesinin ardından iktidarı yeniden ele geçiren Taliban liderleri o tarihten bu yana ilk kez 'eski düşmanlarıyla' bir araya geldi. Katar'da gerçekleşen temaslarda iki ülke heyetlerinde ABD Özel Temsilcisi Thomas West ve Afgan Kadın, Kız Çocukları ve İnsan Hakları Özel Temsilcisi Rina Amiri de yer aldı.

YAPTIRIMLARIN KALDIRILMASI ELE ALINDI

Afganistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abdul Qahar Balkhi, görüşmeyle ilgili açıklamasında "Yaptırımların ve seyahat yasaklarının kaldırılmasının ele alındığını" söyledi. İki gün süren temaslarda yurtdışında tutulan Afgan Merkez Bankası varlıklarının iadesinin de değerlendirildiğini aktaran sözcü, narkotik suçlarla mücadele ve insan hakları konularının da gündeme geldiğini ekledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı ise, "Heyetlerinin Taliban yetkililerine Washington'ın ekonomik istikrar konusunda teknik görüşmelere açık olduğunu ve ülkede 'kötüleşen insan hakları konusundaki endişelerini' ilettiğini" aktardı.

ABD DIŞİŞLERİ: EKONOMİK VERİLERDEKİ İYİLEŞMEYİ 'NOT ETTİK'

Açıklamaya göre ABD'li heyet, "Gözaltılar, medyaya yönelik baskılar ve dini kısıtlamalarla ilgili endişeleri" aktardı ve bir kez daha kız çocuklarının eğitimi ile kadınların çalışmasına yönelik yasakların kaldırılması çağrısında bulundu. Ayrıca ABD'li tutukluların serbest bırakılması da istendi. Afgan Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığı temsilcileriyle de görüşen ABD Heyeti, Dışişleri Bakanlığı'nın 2023 yılında düşen enflasyon ve artan ihracat ile ithalatın "not ettiğini" de aktardı. Heyet, "yakın zamanda ekonomik istikrar konularına ilişkin teknik bir diyaloğa" açık olunacağını dile getirdi.

ON BİNLERCE İNSAN ÖLMÜŞ MİLYONLARCA KİŞİ YERİNDEN EDİLMİŞTİ

Afganistan 2001'deki ABD işgalinin ardından başlayan savaşta on binlerce insan ölmüş ve milyonlarca insan yerinden edilmişti. 2021'de ülkedeki işgalin son bulmasıyla iktidarı yeniden ele geçiren Taliban , özellikle kadınların toplum içindeki varlığına yönelik baskıcı saldırılarıyla dünya genelinde tepki çekmiş, yöneticilerine yönelik yeni yaptırımlar hayata geçirilmişti. Ülkede kadınlar şu anda sadece ilkokul düzeyinde eğitime erişebiliyor.

YAPTIRIMLAR ZOR DURUMDAKİ ÜLKEYİ UÇURUMA SÜRÜKLÜYOR

Merkez Bankası varlıkları dondurulan, yöneticilerine uluslararası yaptırımlar uygulanan ülkede zaten ağır olan ekonomik koşullar giderek derinleşmişti. Ülkede şu an, milyonlarca insan açlık tehlikesiyle karşı karşıya ve Taliban, uluslararası yardım alabilmek için uluslararası kuruluşlarla temaslarda bulunma çabalarını sürdürüyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar