BM uzman raporu: İsrail Şam'daki İran diplomatik binasına saldırarak uluslararası hukuku ihlal etti

BM uzman raporu: İsrail Şam'daki İran diplomatik binasına saldırarak uluslararası hukuku ihlal etti
Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'nin bağımsız uzmanları, İran'ın İsrail'e misillemesini tetikleyen Şam Büyükelçiliği saldırısının uluslararası hukuku ihlal ettiği kanaatine vardı. Raporda, Saldırıda BM Şartı'nın ihlal edildiği vurgulandı.

Artı Gerçek - Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi tarafından görevlendirilen bir grup bağımsız uzman, İsrail'in Şam'daki İran konsolosluğuna düzenlediği be Tahran'ın cumartesi gecesi misillemede bulunduğu saldırının uluslararası hukuku ihlal ettiğini söyledi.

Özel raportörler ve bağımsız uzmanlar tarafından hazırlanan raporda "İsrail ve İran arasındaki misilleme amaçlı askeri saldırılar yaşam hakkını ihlal etmektedir ve derhal durdurulmalıdır" denildi.

iran-israil2.jpg

BBC Türkçe'nin aktardığına göre, uzmanlar, "Tüm ülkelerin, terörle mücadele de dahil olmak üzere, yurtdışındaki askeri operasyonlarda bireyleri keyfi olarak yaşam haklarından mahrum bırakmaları yasaktır" dedi. Raporda "Yabancı topraklarda yapılan öldürme eylemleri uluslararası hukuk kapsamında izin verilmediği sürece keyfidir" ifadeleri kullanıldı.

'51'İNCİ MADDE'YE UYULMADI'

Uzmanlar İsrail'in 1 Nisan'da "meşru müdafaada bulunmuş gibi görünmediğini", zira İran'ın İsrail'e doğrudan "silahlı saldırıda" bulunduğuna ya da saldırmak üzere devlet dışı silahlı gruplar gönderdiğine dair hiçbir kanıt sunmadığını söyledi. Uzmanlar, İsrail'in saldırı için herhangi bir yasal gerekçe sunmadığını ya da Birleşmiş Milletler Şartı'nın 51. Maddesi'nin gerektirdiği şekilde Güvenlik Konseyi'ne bildirmediğini vurguladı.

Uzmanlar, "İsrail'in saldırısı sonuç olarak Şart'ın 2(4) Maddesi uyarınca başka bir devlete karşı silahlı güç kullanma yasağını ihlal etmiştir" dedi. (BBC Türkçe)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar