İtalyan mafyası Cosa Nostra'nın lideri Denaro cezaevinde öldü

İtalyan mafyası Cosa Nostra'nın lideri Denaro cezaevinde öldü
Yayınlanma:
A+ A-
İtalyan basını tarafından "son mafya babası" olarak adlandırılan Cosa Nostra mafyası lideri Messina Denaro cezaevinde öldü. 61 yaşındaki Messina Denaro tutuklandığı sırada kanser hastasıydı.

Artı Gerçek - İtalya'da uzun yıllar arandıktan sonra ocak ayında yakalanan organize suç örgütü elebaşı Matteo Messina Denaro'nun bu sabah öldü. İtalyan ANSA ajansının haberine göre, ülkenin güneyinde Sicilya Adası'nda faaliyet gösteren "Cosa Nostra" isimli grubun patronu ve ülkeyi sarsan bir dizi katliamın planlayıcısı olan Denaro'nun kolon kanseri tedavisi gördüğü L’Aquila kentindeki cezaevi hastanesinde öldüğü açıklandı.

Denaro, yıllarca firari olarak yaşadıktan sonra 16 Ocak'ta ülkenin güneyindeki Palermo kentinde tedavisi için gittiği özel bir klinikte teknik takip sonucunda yakalanmıştı. Matteo Messina Denaro'nun yakalanması ülkede büyük yankı yaratmıştı. Denaro yakalandıktan sonra kanser tedavisi gördüğü için bünyesinde tam teşekküllü hastane olan L'Aquila'daki yüksek güvenlikli cezaevine konulmuş ve burada sorgulanmaya başlanmıştı. Denaro'nun sorgulamalarında, adaletle işbirliği yapmadığı da ifade edilmişti. Bir süredir kanser tedavisi gören Denaro'nun geçen hafta sonu "geri döndürülemez şekilde komaya girdiği" basına yansımıştı.

Denaro'nun mafyaya karşı mücadeleleriyle ülkede sembol haline gelen ancak 1992'de öldürülen ünlü yargıçlar Giovanni Falcone ile Paolo Borsellino'ya yönelik suikastların yanı sıra mafyanın 1993'te gerçekleştirdiği Milano, Floransa ve Roma'da 10 kişinin ölümüne neden olan bombalı saldırılar da olmak üzere son 30 yılın büyük çaplı suç olaylarında sorumluluğu olduğu belirtiliyordu. Denaro, 12 yaşındaki Giuseppe Di Matteo'nun babasını mafya aleyhine ifade vermekten vazgeçirmek için kaçırılmasının organize edilmesine yardım etmekten sorumlu tutulmuştu. Çocuk iki yıl boyunca alıkonulduktan sonra vahşice öldürülmüştü.

MAFYA LİDERİ DENARO KİMDİR?

Bir mafya babasının oğlu olan Messina Denaro, 1962 yılında Sicilya'nın güneybatısındaki Castelvetrano kasabasında doğdu. Babasını takip ederek mafyaya girdi. ve 15 yaşında silah taşımaya başladı. Polis ilk cinayetini 18 yaşındayken işlediğini söylüyor. Castelvetrano klanı, acımasız güç arayışı sayesinde Cosa Nostra (Bizim Şey) olarak bilinen Sicilya mafyasının tartışmasız "patronların patronu" haline gelen Salvatore "Canavar" Riina liderliğindeki Corleonesi ile müttefikti. "'U Siccu" (Sıska Olan) lakaplı Messina Denaro onun himayesine girdi ve ustası kadar acımasız olabileceğini göstererek bir dizi mafya cinayetindeki rolü nedeniyle gıyabında yapılan yargılamalarda 20 müebbet hapis cezası aldı. Kendisi bir keresinde bir mezarlığı dolduracak kadar insanı öldürdüğünü iddia etmişti. Mafyadaki rolüne ilişkin ayrıntılar vermeye başlayan kişilerin sayısı arttıkça 1993 yılında saklanmaya başladı, ancak soruşturmacılar Sicilya'dan nadiren uzaklaştığına inanıyor. Polis, 2022 yılının büyük bir kısmını, annesinin Sicilya'nın batısındaki evine kısa bir sürüş mesafesinde bulunan yaklaşık 11 bin nüfuslu Campobello di Mazara'da saklanarak geçirdiğini söylüyor. Diğer mafya üyeleriyle "pizzini", yani şifreli olarak dağıtılan küçük kağıt parçaları aracılığıyla iletişim kuruyordu.

Hiç evlenmedi ama çok sayıda sevgilisi olduğu bilinmektedir. Denaro bir kızı olduğunu ancak onunla hiç tanışmadığını yazmıştı. Kötü şöhretine rağmen, savcılar Messina Denaro'nun Mafya'nın "patronlar patronu" olduğundan her zaman şüphe duymuş ve onun sadece Sicilya'nın batısındaki Cosa Nostra'nın başı olmasının daha muhtemel olduğunu söylemişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar