Yeşil mercimeğin kaynama suyunu dökmeyin. Bakın yeşil mercimeğin kaynama suyuyla ne yapılıyor...

Yeşil mercimeğin kaynama suyunu dökmeyin. Bakın yeşil mercimeğin kaynama suyuyla ne yapılıyor...
Yeşil mercimeğin kaynama suyunu dökmek yerine kullanabileceğiniz birçok alternatif bulunmaktadır

Yeşil mercimek, besleyici özellikleri ve lezzetli tadıyla sofralarımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. Ancak, yeşil mercimeği pişirirken yapılan hatalar, besin değerini azaltabilir ve lezzetini etkileyebilir. Bu hatalardan biri de, yeşil mercimeğin kaynama suyunu dökmektir.

Çoğu kişi, yeşil mercimeği pişirdikten sonra kaynama suyunu döker ve süzgeçten geçirir. Ancak bu, yanlış bir uygulamadır. Çünkü yeşil mercimeğin kaynama suyu, birçok faydalı besin öğesini içinde barındırır. Bu suyun dökülmesiyle, mercimeğin içerdiği vitaminler ve mineraller de büyük ölçüde kaybolur.


Peki, yeşil mercimeğin kaynama suyuyla ne yapılmalıdır? İşte size birkaç öneri:

NELER YAPILABİLİR?

Yeşil mercimeğin ilk kaynatma suyu aslında besleyici ve lezzetli bir su. Genelde gaz yaptığı inanışı olsa da mercimeğin ilk suyu aslında gaz yapmıyor. Bu suyu dökmek yerine farklı yemeklerde kullanabilir ya da bardağa koyarak çay gibi içebilirsiniz.

Mercimeğin suyu nasıl saklanır?

Mercimeği pişirdikten sonra suyunu oda sıcaklığına soğumaya bırakın. Bu suyu ince bir elekten geçirerek köpük veya nişasta benzeri kalıntılarını ayıklayın.

Ardından mercimek suyunu hava geçirmez bir kaba aktarın. Bir haftaya kadar buzdolabında ya da 3 aya kadar derin dondurucuda bekletin.

agriculture-316595-1280.jpg

YEŞİL MERCİMEĞİN FAYDALARI NELERDİR?

Yeşil mercimek suyunun diyabet, insülin direnci ya da hipoglisemi gibi durumlar için oldukça faydalıdır. Hem kan şekeri seviyelerini dengede tutmakta hem de sürekli bir enerji kaynağı olabilmektedir.

Yeşil mercimek suyunun lektin bileşenleri açısından zengin olması nedeniyle kanserle mücadele edici özelliği bulunduğu söylenmektedir.

HAFIZAYI GÜÇLENDİRİR

Beynin ve hafızanın iyi bir şekilde çalışabilmesi için temel vitamin ve mineralleri düzgün bir şekilde alması gerekir. Yeşil mercimek suyu da bu vitaminlerin karşılanmasına yardımcı olmaktadır.


KİLO VERDİRİR

Yeşil mercimek suyu sindirim sisteminin hızlı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Böylelikle hızlı bir şekilde kilo vermeye yarar aynı zamanda tokluk hissi sağlar.

Önemli uyarı. 1 Çay bardağından fazla tüketilmesi önerilmez. Unutmayın ki her şeyin azı faydalı olduğu gibi yeşil mercimek suyunda da az içildiği zaman fayda sağlanabiliyor. Bu yüzden günde 1 çay bardağından fazla tüketmemeye özen göstermelisiniz. Yeşil mercimeğin suyuyla ilgili bu bilgileri sadece kendinize saklamayın. Arkadaşlarınızla da paylaşın onlar da yeşil mercimeğin suyuyla ilgili bu mucizeleri öğrensinler.

Mercimek yeryüzündeki en faydalı besinlerden biridir

Kaynak: Yurtgazetesi.com.tr

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar