AKP'nin sokaktaki hayvanlar için son taslağı sızdı: 'Uyutma' adı altında katletme çıkarılmadı

AKP'nin sokaktaki hayvanlar için son taslağı sızdı: 'Uyutma' adı altında katletme çıkarılmadı
'Uyutma' adı altında sokaktaki köpeklere yönelik katliam planlarına tepki sürerken, AKP'nin taslağının ayrıntıları ortaya çıktı. Buna göre, bir ay içinde sahiplenmeyen köpekler katledilecek. Evcil hayvanını sokağa atana ceza, 50 bin TL'ye yükseltilecek.

Artı Gerçek - Kamuoyunun geniş kesimlerinde tepkilere neden olan uyutma adı altında sokak hayvanları hakkındaki 'katliam'lı yasal düzenlemeye ilişkin AKP'nin önümüzdeki günlerde TBMM'ye sunması beklenen Hayvanları Koruma Kanunu'nda değişiklik taslağının ayrıntıları ortaya çıktı. Buna göre; sahiplendirilmeyen köpekler öldürülecek. Hayvanını sokağa atana verilen ceza 50 bin TL'ye çıkarılacak. Belediyelerin yetkisi de artıyor.

Türkiye’de hükümetin sokak hayvanları konusunda Hayvanları Koruma Kanunu’nda değişikliğe hazırlanması tartışmalara neden oldu.

Hazırlanmakta olan yasa teklifinde, sokak köpeklerinin toplanıp barınaklara götürülmesi ve belirli bir süre için sahiplenilmemeleri durumunda 'uyutulmaları' adı altında toplu bir katliam öngörülüyor.

Önümüzdeki günlerde Meclis'e gelecek olan teklife, muhalefet partileri ve hayvan hakları savunucuları tepki gösteriyor. Türkiye'nin birçok kendinde 'uyutma' adı altında katletme seçeneğinin ortadan kalkması için hayvan hakları savunucuları eylemlerini sürdürüyor. Tüm tepkilere rağmen iktidar partisi AKP içerisinde, katliam planına yönelik bir geri adım açıklaması olmadı.

AKP'nin Hayvanları Koruma Kanunu'nda düzenlemesine ilişkin yasa tasarısının çalışmalarında sona gelindi. Düzenleme bu hafta TBMM'ye sunulacak.

KATLETME HALEN GÜNDEMDE, BELEDİYELERİN YETKİSİ ARTIYOR

İktidara yakın A Haber, AKP'nin Hayvanları Koruma Kanunu'nda değişiklik taslağının ayrıntılarını duyurdu. 'Uyutma' adı altında katletme maddesi yerli yerinde dururken, sahiplendirdikleri hayvanları sokağa atanlara verilen ceza, 2 bin TL'den 50 bin TL'ye çıkarılacak. Belediyelerinde hayvanlara yönelik yetkisi artarak 3 yıl içinde bakım evleri kurması görevi verilecek.

A Haber'in ulaştığı taslağın ayrıntıları şu şekilde:

  • Toplatılan sahipsiz hayvanlar bakım evlerinde olacak.
  • Bir ay içerisinde sahiplendirilmezse 'ötanazi' adı altında katledilecek.
  • Denetim yetkisi bakanlıkta olacak.
  • Duruma göre bu yetki valiliklere devredilebilecek.
  • Denetimleri belediye ve zabıta ekipleri yapacak.
  • Hayvanını sokağa atana verilen cezalardaki caydırıcılık da artacak. Mevcut yasada 2 bin lira olan ceza tam 50 bin liraya çıkarılacak.

BELEDİYELERİN BU SÜREÇTE GÖREVİ NE OLACAK?

  • Belediyelere üç yıl içinde bakımevleri kurması görevi verilecek.
  • Sadece sahipsiz hayvanlar sahiplendirilinceye kadar hayvanlara bakılacak.
  • Bakımevlerine giren tüm hayvanların bilgisi sisteme kaydedilecek.
  • Kanun teklifi ete kemiğe bürününce Komisyon'da değerlendirildikten sonra Genel Kurul'da milletvekillerinin onayına sunulacak.

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar