Çiğdem Toker: Hatay Havalimanı ihalesi 7.6 milyar TL'ye Silahtaroğlu'na verilecek

Çiğdem Toker: Hatay Havalimanı ihalesi 7.6 milyar TL'ye Silahtaroğlu'na verilecek
Gazeteci Çiğdem Toker, Hatay Havalimanı'nın ihalesinin 7 milyar 600 milyon civarında bir teklif veren Silahtaroğlu firmasına verileceğini yazdı. Toker, ihalenin gizli tutulduğunu ve elektronik olarak yapıldığını aktardı.

Artı Gerçek - T24 yazarı Çiğdem Toker, bugünkü yazısında Maraş depremlerinde ağır hasar alan Hatay Havalimanı'nın resmi olarak henüz açıklanmayan ihalesinin elektronik ihale olarak yapıldığını ve yaklaşık 7 milyar 600 milyon civarında bir teklif veren Silahtaroğlu Mühendislik İnşaat şirketinin tercih edileceğini yazdı.

Silahtaroğlu şirketinin bu projede de Sabiha Gökçen Havalimanı'nın yılan hikayesine dönen pist inşaasını birlikte üstlendiği Set Grup adlı taşeron şirketle çalışacağı iddia edildi.

Toker, ortaklığı şu sözlerle hatırlattı:

''Silahtaroğlu, havalimanı sektörünü izleyenlerin çok da yabancısı olduğu bir firma adı değil. Adı DHMİ'nin Sabiha Gökçen Havalimanı ikinci pist için 2022 yılında açtığı '3. Etap Güçlendirme İşini' üstlenen ortaklıkta geçmiş, 'Silahtaroğlu Mühendislik İnşaat- Ek-Pet İnşaat – Teknomel Yapı', ikinci pisti güçlendirme çalışmasını 550 gün içinde tamamlamayı taahhüt etmişti. Ta o zamandan gerçekçi olmadığı belirtilen bu süre de 2023 seçimleri öncesine rastlıyordu, ancak olmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçenlerde açacağı duyurulan Sabiha Gökçen ikinci pisti, mania ve diğer eksiklikler nedeniyle DHMİ'nin 'notam'ına konu olmuş, pistin açılışının en az üç ay gecikeceği belirtilmişti.''

'ŞİRKETİN İNŞA ETTİĞİ OTOYOL DEPREMDE YARILMIŞTI'

Malatya'da inşa edilen deprem konutları işini de üstlenen Silahtaroğlu, İçişleri Bakanlığı’na bağlı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) Ankara’daki binasını yapmıştı. Bina, geçen yıl fırtınada zarar görmüş, dış cephesi sökülmüştü.

Öte yandan şirket, depremler sırasında yarıklar oluşan Tarsus-Adana-Gaziantep (TAG) Otoyolu’nu da inşa etti. (Kaynak)

Öne Çıkanlar