Hakkari Belediyesi'ne kayyım atanmasına birçok kentte protesto

Hakkari Belediyesi'ne kayyım atanmasına birçok kentte protesto
Hakkari Belediyesi'ne kayyım atanması birçok kentte protesto edildi. Eylemlerdeki ortak mesaj, "Faşizme geçit yok" oldu.

Artı Gerçek - Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nin (DEM Parti) 31 Mart'ta kazandığı Hakkari Belediyesi'ne üçüncü kez kayyım atandı. Hakkari Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış gözaltına alındıktan sonra görevden alınarak, yerine Vali Ali Çelik kayyım olarak atandı. Kayyım ataması birçok kentte protesto edildi.

DİYARBAKIR

amd-03-06-2024-kayyim-atama-protesto2.jpeg

Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesindeki Ceylan AVM önünde kitlesel protesto eylemi yapıldı. “Amed faşizme mezar olacak”, “Colemêrg ya me ye” ve “AKP halka hesap verecek” sloganlarının atıldığı protesto eyleminde, “İrade gaspına karşı direniyoruz” pankartı açıldı. Kitleyi ablukaya alan polisin engeline rağmen açıklama yapıldı.

adsiz-tasarim-2024-06-03t184101-952.png

DEM Parti Diyarbakır İl Eşbaşkanı Abbas Şahin, "Kayyımlarınıza da ağababalarınıza da boyun eğmeyeceğiz. Ankara şunu duysun; kayyımlarınız sizin gibi gidecekler. Nasıl ki geldiler, talan ettiler, bu halk nezdinde karşılığı olmadıysa bundan sonra da olmayacaktır. Bu halk onurlu bir halktır, bundan sonra da kayyıma izin vermeyecektir” dedi.

adsiz-tasarim-2024-06-03t184233-067.png

DEM Parti Van Milletvekili Sinan Çiftyürek, kayyım kararının hukuksuz olduğunu vurguladı. Çiftyürek, "Van’da nasıl ki halk hukuksuz kararları kabul etmediyse, bugün de kabul etmeyecek. ‘Eşek bir kez çamurlu yoldan geçse bir daha aynı yoldan geçmez’ diye bir söz vardır. Ancak bunlar üçüncü kezdir aynı yola başvuruyorlar. Hakkari halkı kendi özgür iradesiyle belediye eşbaşkanlarını seçti. Bu hukuksuzluğu hiç kimse kabul etmez” ifadelerini kullandı.

DEM Parti Diyarbakır İl Eşbaşkanı Pınar Sakık Tekin ise, "31 Mart yerel seçimlerinde devletin tüm imkân, hile ve tehditlerine rağmen halkımız faşizmi ve talancı zihniyeti reddetmiştir. Seçimlerde Türkiye’nin tümünde büyük yenilgiye uğrayan faşizm, bundan ders çıkarmamış, hileli seçimlerine rağmen kazanamadıkları belediyelerimize gasp girişiminde bulunmuştur" diye kaydetti.

Tekin, şunları söyledi:

"Faşist devlet aklının tüm pratikleri Kürt kazanımlarına karşı bir saldırı niteliğindedir. Kendi ile beraber bütün halkı yoksulluğa ve geleceksizliğe batırmaya çalışan AKP-MHP faşist iktidarının planlarını yine boşa çıkaracağız. Biz kazanacağız. Colemêrg’e de sahip çıkıp faşizme geçit vermeyeceğiz."

BATMAN

btm-03-06-2024-kayyim-atamasi-protesto11.jpg

Batman'da partililer, parti binasından Yılmaz Güney Parkı’na kadar yürüyüş gerçekleştirmek istedi. "Kayyım darbesine geçit vermeyeceğiz" pankartının açıldığı eylemde, “Direne direne kazanacağız” ve “Kayyımlar gidecek, halklar gelecek” sloganları atıldı.

Polisler, yürüyüşe engel oldu. Polisler ile kitle arasında gerginlik yaşandı. Polisler biber gazı ve plastik mermiyle kitleye saldırırken üç kişi gözaltına alındı. DEM Parti İl Eşbaşkanı Songül Korkmaz da gazdan etkilendi.

Burada yapılan açıklamada konuşan DEM Parti İl Eşbaşkanı Mustafa Mesut Tekik, demokrasiyi savunan tüm kesimlerin kayyımlara karşı durması gerektiğini vurguladı. Tekik, "Bu vandallara, yatlarda katlarda gününü gün edenlere meydanı bırakmayacağız" dedi.

DBP İl Eşbaşkanı Resul Çetin, "31 Mart'ta seçimleri kaybeden AKP ve MHP faşist rejimi, bir kez daha kirli yüzünü gösterdi. Bu faşistlerin kararlarını tanımıyoruz” dedi.

URFA

adsiz-tasarim-2024-06-03t184542-689.png

DEM Parti, Urfa'nın Hilvan ilçesinde parti binası önünde kayyım atamasını protesto etti. Çok sayıda kişinin katıldığı açıklamada konuşan DEM Parti İzmir Milletvekili Burcugül Çubuk, dün kentte partilerinin belediyeyi yeniden kazandığını hatırlatarak, "Hilvan’dan büyük yenildiniz, Hakkari’deki kayyım darbeniz ile daha büyük yenileceksiniz" dedi. "Kürt ve Kurdistan halkları yalnız değildir" diyen Çubuk, "Bu saldırının Hakkari’den başlatılmasının nedeni yalnız bırakılacaklarını sanmaları. Bir Türk sosyalist olarak bugün Hilvan’dan bunu başaramayacağınızı ilan ediyorum. Bunu hiçbir zaman başaramadınız" diye kaydetti.

Çubuk, şunları söyledi:

"Ancak Ergenekon ile yaptığınız iş birliği ile iktidarda kalmaya çalışırsınız, savaşla ve sömürüyle iktidarda kalmaya çalışırsınız. Ancak patronların emrine girerek iktidarda kalmaya çalışırsınız. Fakat siz bugün çok işaret ettiğiniz sandıkta yenildiniz. İnsanların bilincinde, yüreğinde yenildiniz."

MARDİN

amd-03-06-2024-colemerg-irade-gasbi-protesto.jpg

Hakkari Belediyesine kayyım atanması, Mardin’in Karayolları Parkı’nda yapılan açıklamayla protesto edildi.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Eşbaşkanı Şerafettin Aslan, Halkın 31 Mart’ta demokrasiyi söke söke aldığını kaydederek, “31 Mart seçimlerinin en önemli sonuçlarından biri de Kürt halkının darbeci ve talancı kayyımları süpürüp tarihin çöp sepetine göndermesiydi. Bugünkü kayyım kararıyla iktidar, 31 Mart seçimlerindeki yenilginin intikamını belediyelerimizden almaya başladı. Şu anda uygulanan OHAL hukukudur. KHK ile getirdikleri irade gaspını siyasi darbelerle bugün hala Kürtlere karşı kullanıyorlar. Yeni anayasa iddiaları kayyım enkazının altında kalmıştır. Yeni anayasa iddiasının ve ‘normalleşmenin’ Kürtleri kapsamadığı bir kez daha açığa çıkmıştır” dedi.

Kayyım atanmasının sadece Hakkari ve DEM Parti’nin sorunu olmadığını kaydeden Aslan, “O nedenle tüm demokrasi güçlerini bu tuzağı boşa çıkarmaya, yan yana durmaya ve hukuksuzluk ve gasp girişimine karşı hep beraber mücadele etmeye davet ediyoruz” diye belirtti.

Ardından konuşan DEM Parti Mardin Milletvekili George Aslan, iktidarı kayyım politikasından vazgeçmeye çağırdı.

SİİRT

Hakkari Belediyesi’ne atanan kayyım Siirt’te de protesto edildi. Eyleme, DBP, DEM Parti Siirt il, ilçe örgütleri, TJA, Siirt ile Kurtalan belediye eşbaşkanları, meclis üyeleri, DEM Parti Siirt Milletvekili Sabahat Erdoğan Sarıtaş’ın yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Güres Caddesi üzerinde bulunan Kızılay İş Merkezi önünde yapılmak istenen açıklamaya polis izin vermedi.

Bunun üzerine DEM Parti Siirt Milletvekili Sabahat Erdoğan Sarıtaş kısa bir açıklama yapmak istedi. Fakat polis, Sarıtaş’ın konuşmasıyla birlikte kitleye biber gazı, plastik mermi ve tazyikli su ile müdahale etti. Çevredeki yurttaşlarda gazdan etkilenirken, birçok kişiye plastik mermi isabet etti. Caddenin ara sokaklarına dağılan kitle, yeniden bir araya gelerek, alkış, zılgıt ve “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganıyla kayyımı protesto etti.

Protesto eylemi sırasında en az 4 kişi gözaltına alındı.

BELEDİYE ÖNÜNDE AÇIKLAMA

Güres Caddesi’ndeki müdahalenin ardından Siirt Belediyesi önünde bir araya gelen kitle, açıklama yaptı. Burada konuşan Sarıtaş, 8 yıldır halkın hizmet ve söz söyleme hakkının gasp edildiğine dikkati çekti. Sarıtaş, “31 Mart’ta halk tekrardan bu uygulamalara kendilerini maruz bırakanları sandığa gömdü ve bu haksızlığı yapanlar, halk nezdinde mahkûm edildi. Tek işi halkı bölmek, halkın huzurunu kaçırmak ve hizmet hakkını çalmak olan bu iktidar bugün yine Hakkari’de halkın iradesini tanımadığını, halkın seçme-seçilme hakkına saygı duymadığını göstermiş oldu. Ama bu halk Van’da olduğunu gibi irade gaspına müsaade etmeyecektir. Buna demokratik tepki vermek hepimizin en doğal hakkıdır. Bu hakkımızı göstermekten vazgeçmeyeceğiz. Kayyım herkese atanmış demektir. Dolayısıyla biz buradan sesleniyoruz: Bugün ona karşı demokratik tepkisini göstermeyen, buna karşı durmayan bir anlamıyla yoksulluğu, hukuksuzluğu derinleştirmiş olacak” diyerek, herkese bu hukuksuzluğa, “dur” deme çağrısında bulundu.

“Asla haklı, onurlu mücadelemizden, yaşadığımız topraklardan vazgeçmeyeceğiz. Her geçen gün güçleneceğiz ve mücadelemizi yükselteceğiz” diyen Sarıtaş, son olarak herkesi her gün belediye önünde yapılacak olan “Demokratik Nöbete” katılmaya ve mücadeleyi yükseltmeye davet etti.

ADANA

whatsapp-gorsel-2024-06-03-saat-18-53-00-8a069c3a.jpg

Hakkari Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış'ın gözaltına alınarak yerine kayyım atanması Adana, Mersin ve Antep'te protesto edildi. Adana'da polisin müdahalesinde bir kişi yaralandı.

Adana'da Cemal Gürsel Caddesi üzerinde bulunan DEM Parti binası öğle saatlerinden itibaren polis ablukasına alındı. Hakkari Belediyesi'ne kayyım atanmasını protesto etmek için akşam saatlerinde İnönü Parkı'nda giderek basın açıklaması yapmak isteyen DEM Partililer polis tarafından engellendi. Polis, parti binasının dışında bulunanlara müdahale etti. Müdahale sırasında Zeki Eren isimli bir partili yaralandı. Müdahalenin ardından parti binasının önünde DEM Partililer ile Adana Emek ve Demokrasi Güçleri polis ablukasında basın açıklaması yaptı.

ANTALYA

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri Attalos Meydanı'nda bir araya geldi. Açıklama yapmak isteyen kitleye polis müdahale etti. Polis, Tüm Bel Sen Antalya Şube Başkanı İlhan Karakurt, Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk, CHP yönetim kurulu üyesi Kadir Zeybek ve ismi öğrenilemeyen bir kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan 4 kişi emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

'KAYYIM DARBEDİR'

Bunun üzerine DEM Parti Antalya İl Örgütü, binalarının önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamayı yapan DEM Parti Antalya İl yöneticisi Songül Şarklı, gözaltı ve Colemêrg Belediyesi'ne kayyım atanmasına tepki gösterip, "Kayyım darbedir. Halkın demokratik iradesinin gasp edilmesine izin vermeyeceğiz" dedi.

‘YANLIŞTAN DÖNÜLSÜN’

Partîya Sosyalîstan Kurdistan, yazılı açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Hakkari belediye başkanının henüz kesinleşmiş bir cezası olmadığı halde İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınması tümüyle keyfi, hukuk dışı ve siyasi bir karardır. Atılan bu keyfi adımla halkın iradesi hiçe sayılmış, yeni bir gerilim ve otoriter ortama kapı aralanmıştır. Türkiye'nin yıllar boyu başvurduğu kayyım politikasının çıkmaz bir yol olduğu geçmiş uygulamalarla ortaya konmuştur. Söz konusu adımla toplumun beklentisi olan normalleşme ve yumuşama beklentilerine darbe vurulmuştur. Bu yanlış yoldan bir an önce vazgeçilmelidir. Gözaltına alınan Hakkari Belediye Başkanı tekrar görevine dönmeli, seçimle gelenin seçimle gitmesi ilkesi esas alınmalıdır.”

İSTANBUL

whatsapp-gorsel-2024-06-03-saat-18-28-08-df2fb6c0.jpg

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, Şişhane Meydanı'nda bir araya gelerek Hakkari Belediyesi’ne kayyım atanması kararını protesto etti. Kitle “Belediyeler bizimdir. Gaspa izin vermeyeceğiz”, “Kayyım’a geçit yok. İrademize sahip çıkıyoruz” pankartı açtı.

Hükümetin kayyım kararına tepki gösteren DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, AKP iktidarının DEM Parti Belediyelerine karşı üçüncü kez bir siyasi darbe gerçekleştirdiğini kaydetti.

“Seçilmişlerimizin dokunulmazlığını kaldırarak, onları cezaevlerine koyarak, Kobane kumpas davası ile arkadaşlarımıza 407 yıl ceza vererek bir darbeye daha imza atmıştır” diyen Hatimoğulları, şöyle konuştu:

“Daha bugün Hakkari Belediyemize kayyım atanıyorsa belediye eş başkanımız gözaltına alınıyor. Gerekse ise 10 yıl önceki bir dava. 10 yıl kış uykusuna yattı bunlar. Adayımız Hakkari Belediye başkanı sevildikten sonra dava devreye sokuluyor. Bu işin hukuki tarafı anayasa ile koruma altına alınmıştır. Bir insan masumiyet karinesi gereği hakkında mahkumiyet kararı olana kadar belediyeye kayyım atanamaz.”

‘İRADEMİZİ GASPETMENİZE İZİN VERMEYECEĞİZ’

Hatimoğulları, Hakkari’ye atanan kayyımın eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ekibinde yer alığını savunarak, “Arkadaşımız hakkında dava açan ekip FETÖ Terör Örgütü tarafından atanan yargıçlardır. İrademizi gaspetmenize izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

İZMİR

Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi, Askeri Darbelerin Asker Muhalifleri Derneği ( ADAM-DER), Bakırköy Kent Savunması, Barış Vakfı, Demokrasi İçin Birlik, Demokratik Alevi Dernekleri Federasyonu (DAD), Doğu-Güneydoğu Dernekleri (DGD) Platformu, Hak ve Adalet Platformu, Ortak Yaşam Ağı, Yurttaş Girişimi, 2017 Bodrum Yurttaş İnisiyatifi ve 78’liler Girişimi, Colomêrg Belediyesine atanan kayyımla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Hakkari halkının iradesinin herkesin iradesi olduğu belirtilen açıklamada, "Asılsız ithamlarla, siyasallaşmış yargı devreye sokularak ,anayasal hak ve güvenceler göz ardı edilerek, halk iradesi yok sayılarak, seçilmiş yöneticilerin salt iktidar istedi diye görevden alınması, iktidarın söylediklerinin tam tersine despotik ve çatışmacı politikalarda ısrar edeceğini gösteriyor. İktidarın yerel seçimlerde ekmek ve adalet talebi etrafında ortaklaşmış muhalefeti parçalamak ve etkisizleştirmek amacıyla yumuşama ve normalleşme söylemleri arkasında attığı anti demokratik hukuksuz adımlara karşı demokrasiden yana tüm muhalefet bütün toplumsal kesimleri bu irade gaspına karşı açık ve net bir tutum almaya çağırıyoruz. Anayasaya göre, bütün yurttaşların eşit sahip olduğu, dokunulmaz bir hak olan seçme hakkına saygının gereğinin yapılmasını ve Hakkari’ye atanan kayyımın derhal geri çekilmesini istiyoruz" ifadeleri yer aldı.

BURSA

whatsapp-gorsel-2024-06-03-saat-20-01-25-79419fc2.jpg

Bursa Demokrasi Güçleri'nin Fomara Meydanı’nda yapmak istediği basın açıklaması polis tarafından engelledi. DEM Parti Bursa İl Başkanlığı çok sayıda polis tarafından ablukaya alındı.

Polis ile Bursa Demokrasi Güçleri Bileşenleri arasında yapılan görüşmeler sonunda DEM Parti binası önünde basın açıklamasına yapıldı. Bursa Demokrasi Güçleri adına ortak açıklamayı okuyan Mustafa Özçelik, "Kayyım kararları halkın iradesine yapılan bir gasptır. Belediyelerin AKP-MHP tarafından rant ve talan amacıyla işgal edilmesine izin vermeyeceğiz. Kayyım uygulamaları demokrasiye ve halkın seçilmiş iradesine darbe vurmaktadır. Halkın iradesine yapılan bu gaspa karşı direneceğini ifade etmek isteriz" dedi.

MUĞLA

Muğla'nın Menteşe, Bodrum, Datça, Marmaris ve Milas ilçelerinde basın açıklamaları yapıldı. Bodrum Belediye Meydanı'nda yapılan açıklamada, "Belediyeler bizimdir, gaspa izin vermeyeceğiz" pankartı açıldı. Açıklamada konuşan DEM Parti üyesi Mehtap Çifçi "İçişleri Bakanı hukuksuz bir açıklama yaparak belediye başkanımızın masumiyet karinesi ve yasal haklarını çiğnemiştir. Bununla yaptıkları hukuksuzluğa taraftar bulmaya çalıştıklarını, yaptıkları hukuksuzluğun Türkiye'nin batısında meşrulaştırmaya çalıştıklarının açık bir şekilde görüyoruz. Bunu kabul etmeyeceğiz. Türkiye halkları bu kayyım zihniyetine kaybettirecek" ifadelerini kullandı.

TEKİRDAĞ

DEM Parti İl Örgütü, Şehir Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirildi. “Belediyeler bizimdir, gaspa izin vermeyeceğiz” pankartı açılan eylemde sık sık “Mehmet Sıddık Akış onurumuzdur”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı. Açıklamayı DEM Parti İl Eş Başkanı Suat Sarı yaptı

Defalarca kez denense de halkın bu uygulamalara onay vermeyeceğini vurgulayan Sarı, “Zor ve şiddet yoluyla irademizi teslim alamazsınız. İktidar benzer bir kumpası Van’da ortaya koydu ancak Van halkı görkemli bir direnişle faşizme geri adım attırdı. Çizgimiz Van direnişidir. Belediyeler bizimdir, gasp edilmesine izin vermeyeceğiz. Belediyelerimizi savunacağız. Belediyelerimiz görkemli halk iradesinin yansıdığı alanlardır. Bu alanlara halk düşmanlarının zorbalıkla yerleşmesine asla izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Açıklama sloganlarla son buldu. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar