Hatay Belediye Başkanı Savaş iki hafta önce uyarmış: 'Hükümet bizleri yok sayıyor, görmezden geliyor'

Yayınlanma:
A+ A-
Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ın, iki hafta önce katıldığı televizyon programında depreme ilişkin açıklamaları gündem oldu. Hatay'ın depreme hazırlıklı olmadığının altını çizen Savaş, "Her şeyi yaptık, beş buçuk yıldır bakanlık cevap vermiyor" dedi.

Artı Gerçek - Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ın iki hafta önce katıldığı televizyon programındaki açıklamaları gündem oldu. Programda, Hatay'ın yıkıcı bir depreme hazırlıklı olmadığını söyleyen Savaş, "Her şeyi yaptık, beş buçuk yıldır bize bakanlık cevap bile vermiyor! Cevap vermeyen bakanlıkla deprem eşgüdümünü yapıp da depremden korunmak için ne yapabilirsiniz?" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin Doğu, Güneydoğu, İç Anadolu ve Akdeniz bölgesinde birçok ili etkileyen Maraş merkezli iki büyük depremi ardından, bölgedeki arama kurtarma çalışmaları zorlu hava koşullarında devam ediyor. Başta Hatay olmak üzere, birçok noktadan yardımların yetersiz kaldığı yönünde haberler geliyor.

Sarsıntı Maraş'ın yanı sıra Gaziantep, Malatya, Batman, Bingöl, Elazığ, Kilis, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Şırnak, Van, Muş, Bitlis, Hakkari, Adana, Osmaniye ve Hatay'da da hissedildi. Suriye'deki can kaybı da artıyor.

'BAKANLIK BİZE CEVAP VERMİYOR'

Depremin vurduğu kentlerden Hatay’ın Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın iki hafta önce konuk olduğu bir programında sarf ettiği sözler yeniden gündem oldu. Savaş, katıldığı '40' adlı programda Hatay’ın depreme hazır olmadığı konusunda açıklamalarda bulundu.

“Hatay, yıkıcı bir depremin tekrarına hazırlıklı mı?” sorusuna Savaş, “Değil” yanıtını veren Savaş, Bakanlık’tan deprem hazırlığı konusunda gönderdikleri yazılara karşılık alamadıklarını söyledi.

Savaş, hükümetin kendilerini yok saydıklarını vurgulayarak şöyle konuştu:

“Hazırlıklı olması için genel hükümetle belediyelerin işbirliği yapması lazım. Biz, ne kadar yazı göndersek, özellikle bakanlıklara, bunların çok büyük kısmı bize cevap olarak bile gelmiyor. Antakya'nın en üst mahallelerinde heyelan bölgesi vardır, bir kısmı mezarlık olarak kullanılan, 37 dönümlük bir arazi, orayla ilgili bir kentsel dönüşüm istedim, her şeyi yaptık, 5 buçuk yıldır bize bakanlık cevap bile vermiyor! Cevap vermeyen bakanlıkla deprem eşgüdümünü yapıp da depremden korunmak için ne yapabilirsiniz? Hükümet bizleri yok sayıyor, görmezden geliyor. Bütüncül bir politika, bütüncül düşünen hükümet ve belediyelerle birlikte olur. Maalesef hükümet bizleri yok sayıyor, görmezden geliyor.” (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar