Fenerbahçe de atamadı, Weghorst da…

Her derbi gibi, Beşiktaş - Fenerbahçe maçı da hem lig hem de aradaki rekabet için kuşkusuz çok önemliydi. Bir de sezon başı sayılacak şu dönem, Beşiktaş açısından farklı bir anlamı daha vardı. O da tartışılan Valerian İsmael’in kaybetmesi durumunda artık gününün sayılı kalma ihtimaliydi. 0-0 bitti, teknik adam idare etti! Jesus ciddi bir beğeni toplayarak başladığı Türkiye serüveninde ilk derbisine çıktı. Son haftalarda, iyi de görüntü veren 4’li savunmayı Beşiktaş karşısında 3’e çevirerek bir kez daha herkesi şaşırttı. Ama bu kez değişiklikleri maça etkide bulunamadı!

Portekizli teknik adam, kendine duyduğu güveni Fenerbahçeli futbolculara da aşılamaya başladı. Dikkat edin, Sarı Lacivertliler daha az itiraz eden, daha fazla maça yoğunlaşmaya gayret eder bir görüntüye büründüler bu sezon. Maçın ilk dakikalarında Weghorst’un 3 faullü hamlesine eskiden herkes itiraz üzerine itiraz ederdi. Şimdi Fenerbahçeliler işi hakeme bırakıp kendi işlerini yapmaya çalışıyorlar. Konuk Fenerbahçe, konuk olduğunu fazla hissetmeden oyuna hakim olma arzusu baştan yine uygulamaya koydu.Ancak Beşiktaş da iyi takım ve buna kendi açısından pozitif tepki verince başabaş bir oyun izledik. İlk bölümde Fenerbahçe son vuruş sıkıntısı çekerken Beşiktaş ofsaytlarda sınıfta kaldı! İlerleyen her dakikada takımlar sürekli birbirlerinin açığını ararken açık vermemek için de yoğun çaba gösterdiler. Ve yine ilerleyen her dakika ‘Başımıza bir kaza gelmesin’ düşüncesinin ağırlık kazandığı hissedildi. 70 dakika böyle geçti.

Bir haftadır merakla beklenen, çok hareketli ve gollü geçeceği tahmin edilen derbi bu görüntüye bürünemedi. 70’den sonra teknik adamların değişiklik hamleleri geldi. Hamleler sonrası, vasat derbinin kısmen iyi gözükeni rol değiştirdi, ev sahibi Beşiktaş pozisyonlara girmeye başladı. Maça damga Weghorst’dan geldi, net şansları değerlendiremedi. Böyle bir sınavda böyle pozisyonlar kolay olmaz, olduğunda da kaçırmamak lazım. Weghorst kaçırdı, Beşiktaş kazanamadı… Ligin en çok gol atan 2 takımının derbisinin golsüz biteceği pek kimsenin aklına gelmemiştir. Mücadelesi yüksek, gergin bir maç oldu. Ama futbol gol ister, gol olmayınca işin lezzeti kaçar! ‘Ne şiş yandı ne kebap’ klasiğinde bir skor oldu… Stadın en arzulu 2 ismi derseniz Valerian İsmael ve Jorge Jesus derim ama onların bu iştahı da skoru değiştiremedi.

Önceki ve Sonraki Yazılar