Başörtüsü teklifi görüşmelerinde ürolog dinlendi, LGBTİ karşıtı açıklamaları tepki çekti

Başörtüsü teklifi görüşmelerinde ürolog dinlendi, LGBTİ karşıtı açıklamaları tepki çekti
Yayınlanma:
A+ A-
Başörtüsü teklifi görüşmelerinde LGBTİQ+ karşıtı açıklamalarıyla bilinen ürolog Zeki Bayraktar konuştu. Cinsel yönelimin geçici ergenlik hali olduğunu ileri süren Bayraktar'a tepki gösteren CHP'li Murat Emir, "Cinsel kimlik ürolojinin alanı mıdır" dedi.

Artı Gerçek - Başörtüsü teklifinin LGBTİQ+'ları hedef haline getiren 41'inci maddedeki değişikliğin görüşüldüğü TBMM Anayasa Komisyonu'nda, ayrımcı sözleriyle tanınan Ürolog Prof. Dr. Zeki Bayraktar'ın dinlenmesi tepki çekti. CHP'li Murat Emir, Türk Psikiyatri Derneği ve Türk Tabipler Birliği’nden temsilcinin olmamasına dikkat çekerek, “cinsel kimlik ürolojinin alanı mıdır” diye tepki gösterdi.

AKP'nin, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu tarafından gündeme getirilen başörtüsü açıklamasına; aileyi 'ancak kadın ve erkek arasında bir kurumdur' şeklinde eklemeyle tanımlamak istediği anayasa değişikliği teklifi TBMM Anayasa Komisyonu'nda dün kabul edildi. Ortak önergeleri reddedilen CHP ve İYİ Parti komisyonu terk etti.

ÜROLOG DİNLENDİ

TBMM Anayasa Komisyonu'nda, “Ailenin korunması” adı altında LGBTİQ+'ları hedef haline getiren 41'inci maddedeki değişiklik teklifine ilişkin de tartışmalar oldu.

Toplantıda, LGBTİQ+’lara yönelik bilim dışı ve ayrımcı sözleriyle tanınan Ürolog Prof. Dr. Zeki Bayraktar'ın getirilmesi tepki çekti.

'CİNSİYET KİMLİK BOZUKLUĞU' DEDİ

Konuşmasında cinsel yönelimin “geçici bir ergenlik” hali olduğunu ileri süren Bayraktar, “Eğer bu süreci doğru yönetemezsek; ne yazık ki önümüzdeki yıllarda eşcinsel ve transeksüel vakalarda bir patlamayla karşı karşıya kalabiliriz” dedi. Eşcinselliği erken çocukluk dönemine ait bir 'cinsiyet kimlik bozukluğu' diye niteleyen Bayraktar, komisyonda bulunan muhalefet milletvekillerinin tepkisi üzerine eşcinselliği hastalık olarak tanımladı.

CHP'Lİ EMİR'DEN TEPKİ

CHP'li Murat Emir, Ürolog Bayraktar’ın konunun uzmanı sıfatıyla dinlenmesini doğru bulmadığını şu cümlelerle açıkladı:

“Aynı zamanda AKP’de MYK üyesi olacak kadar yönetimde olan birisinin seçilmiş olması doğrusu bence talihsizlik. Komisyonun ilk gününde ısrarla Türk Psikiyatri Derneği’nin bir temsilcisini çağırın demiştim. Bilim insanı gelsin, birkaç kişi gelsin, Türk Tabipler Birliği’nden de gelsin ve bu konuda bizi aydınlatsınlar. Ben burada derin bir cehalet görüyorum. Kendi pozisyonumu ifade edeyim önce yanlış anlamalara izin verilmemesi için. Türkiye’de, bu ülkede, bu toplumda çocuklarımızı, ergenlerimizi korumak birincil görevimizdir ve bunun için milli eğitimden tutun birçok alanda yapılması gereken birçok şey olduğuna inanıyorum, bu alanın başıboş bırakılmaması gerektiğine inanıyorum. Bakın, sayın uzmanı çağırdınız, sayın meslektaşımı çağırdınız, önemli bilgiler verdi, teşekkür ederim ama bakın, kullandığı kelimeleri söylüyorum, sizi şey yapmak için söylemiyorum, siz çünkü ürologsunuz hâliyle. Bakın, ‘ergenlik karmaşası, cinsel kimlik bunalımı, cinsel kimlik arayışı, normatif davranış, psikolojik sorunlar, intihar, depresyon.’ Bunlar üroloğun işi değil arkadaşlar, bunlar psikiyatristlerin işi, psikologların işi, ergen psikiyatrisiyle uğraşanların işi; getirin bir tane uzman onlar anlatsın bunları. Bu yüce Meclis bunlara mahkum mu? Evet, bakın bu soruların hangisi ürolojinin alanıdır? Hocam, bakın söylediğiniz kelimeler... Ergenlik karmaşası ürolojinin alanı mıdır? Psikolojik sorunlar ürolojinin alanı mıdır? İntihar, depresyon ürolojinin alanı mıdır? Ruh sağlığını korumak, cinsel kimlik ürolojinin alanı mıdır hocam?”

Emir’e yanıt Bayraktar, “Mesela interseks dediğimiz hasta grubu tamamen ürolojinin alanıdır, psikiyatristler tek bir interseks görmezler, bir. Transseksüeller yani cinsiyet değiştirme ameliyatları…” dedi.

Emir de “Ya yapmayın, ameliyata son anda size geliyorlar” ifadesini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar