'Bozkurt' krizi sürerken: Erdoğan Hollanda maçı için Almanya'ya gidecek

'Bozkurt' krizi sürerken: Erdoğan Hollanda maçı için Almanya'ya gidecek
Merih Demiral'ın sahada ülkücülere ait 'bozkurt' selamı vermesi sonrası Türkiye ile Almanya arasında patlak veren gerilim sürerken, Erdoğan'ın cumartesi günü oynanacak Türkiye-Hollanda maçı için Berlin'e gideceği duyuruldu.

Artı Gerçek - Türkiye A Milli Takımı oyuncusu Merih Demiral'ın Avrupa Futbol Şampiyonası'ndaki (EURO 2024) Avusturya maçında attığı golü 'bozkurt' selamı ile kutlaması üzerine Almanya ile Türkiye arasında patlak veren gerilim devam ederken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın cumartesi akşamı oynanacak Hollanda maçını izlemek için Berlin'e gideceği belirtildi.

Erdoğan, bozkurt krizinin derinleşmesi öncesinde kendisini çeyrek final maçına davet eden A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Vincenzo Montella'ya "Gelemiyorum çünkü birçok burada devlet işleri var" demişti.

AZERBAYCAN PROGRAMINI İPTAL ETTİ

Buna göre Erdoğan, maça gitmek için Azerbaycan programını iptal etti. Erdoğan'ın cumartesi günü (6 Temmuz) Azerbaycan'ın Şuşa kentinde düzenlenecek Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları Gayriresmi Zirvesi'ne katılması bekleniyordu. Zirveye Erdoğan'ın yerine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın katılacağı aktarıldı.

'GELEMİYORUM' DEMİŞTİ

Erdoğan, Türkiye'nin çeyrek finale yükseldiği maçın hemen sonrasında Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi ve A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Vincenzo Montella'nın yanı sıra oyuncular Arda Güler ve Barış Alper Yılmaz ile konuşmuştu.

Montella'nın çeyrek final için yaptığı davete, "Gelemiyorum çünkü birçok burada devlet işleri var. Ama adım adım takip ediyorum. Bugün de bütün heyecanımla yanınızdaydım. Bütün gönlümle sizleri kucaklıyorum" yanıtını vermişti.

ALMANYA DA TÜRKİYE'NİN BÜYÜKELÇİSİ'Nİ ÇAĞIRDI

Erdoğan'ın Berlin'e gitme kararı, Türkiye ile Almanya arasındaki 'bozkurt' krizi ile eş zamanlı geldi.

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser'ın "Türk aşırı sağcıların işaretlerinin bizim stadyumlarımızda yeri yok" demesinin ve UEFA'ya yaptırım çağrısı yapmasının ardından, Berlin'in Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz dün Dışişleri Bakanlığı'na çağrılmıştı. Dışişleri'nden ayrıca yapılan ayazılı açıklamada da, Alman bakana ismi anılmadan "yabancı düşmanlığı" suçlaması yöneltildi. 'Bozkurt' işaretinin Almanya'da yasaklı olmadığı hatırlatılarak, "Sayın Demiral’a Alman makamları tarafından gösterilen tepkilerin bizatihi kendisinin yabancı düşmanlığı içerdiği değerlendirilmektedir" denildi.

Bugün ise Almanya Dışişleri, Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen'i bakanlığa çağırdı. Almanya Dışişleri sözcüsü, Büyükelçi'nin 'bozkurt' selamı nedeniyle çağrıldığını söyledi.

NE OLMUŞTU?

Türkiye'nin Avusturya'yı 2-1 yenerek çeyrek finale çıktığı maçta golleri atan Merih Demiral, tribünlere iki eliyle ülkücülerin kullandığı 'bozkurt' işaretini yaptı. Demiral'a Avrupa'da da adı şiddet ve aşırı milliyetçilikle anıldığı için yasaklanması tartışılan Ülkü Ocakları'nın sembolünü kullanması nedeniyle tepkiler geldi. Demiral, "Türklükle alakalı. Türkiye'de hepimiz Türk'üz, Türk olmaktan da gurur duyuyorum" diyerek kendini savundu. UEFA, Demiral hakkında soruşturma açtı.

Alman medyası, "aşırı sağcı" diye nitelediği işaretin altındaki "ülkücü şiddet tehdidine" dikkat çekerek UEFA tarafından yasaklaması çağrılarını aktardı.

Almanya'nın İçişleri Bakanı Nancy Faeser, "Türk aşırı sağcıların işaretlerinin bizim stadyumlarımızda yeri yok" diyerek, Almanya'nın iç istihbarat kurumu Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın (BfV) ülkedeki ülkücü hareket ile ilgili analizinin de linkini paylaştı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Türk milletinin dünyaya mesajı" diyerek Demiral'a sahip çıktı ve UEFA'yı kınadı. (HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar