HDP’ye kapatma davası derken emekli amiraller “bildirisi”yle bir kez daha siyasi gerilim yükseliyor.

 “Cumhurbaşkanlığı sistemi” dedikleri tek adam rejiminin olmazsa olmazı, kriz politikası.

Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun dokunulmazlığının kaldırılıp hapishaneye gönderilmesi “işi” de tamamlandı. HDP’den sonra sıra CHP’ye mi gelecek diye konuşarak yine bir alıştırma zeminine kayıyoruz.

E tabii, şimdi bunu da yaparlar… Yaşıyoruz ya, buna da şükür!

Böyle diye diye hukukun, ahlakın, vicdanın, bilimin, demokrasinin tüm kriterlerinden giderek uzaklaşıyoruz.

Bir siyasetçinin daha hapishaneye gönderilmesi, bir belediyeye el konması, bir siyasi partinin kapatılması artık “sıradan”laşıyor.

Gergerlioğlu de tutuklandığına göre onu da artık unutabiliriz. Artık hapishaneden yolladığı mesajları, söyleşileri okuyup “vah vah” diyebiliriz.

İşin gerçeği, halihazırda hapiste haksız yere tutulanan, bir daha gün yüzü görmemeleri için yeni soruşturma dosyaları açılan siyasetçilerin adları unutuldu.

Rehine politikasının simgesi haline gelmiş Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala’dan bahsederken “ve diğer siyasi tutuklular” deyip geçiyoruz.

Oysa “diğerleri”nin de isimleri var. Onlara oy veren milyonlar var.

HDP’NİN MEKTUP YAZALIM KÖŞESİ

Sahi, tutuklu HDP ve DBP’li seçilmişlerin sayısı kaç, isimleri ne?

Haber taraması yaparken güncel bir liste bulamadım. “HDP’ye yönelik operasyonlar”dan ve tutuklamalardan geçilmeyen haberlerin tarihleri eski.

Kimin hangi suçlamalarla, ne kadardır tutuklu olduğu, haklarında açılan yeni davaların ne olduğuna dair derli toplu tek bir haber kaynağı yok.

Tek güncel liste, HDP’nin sayfasındaki “Haydi Mektup Yazalım” köşesi.

Toplam tutuklu HDP’lilere dair son açıklamayı, Saruhan Oluç Ocak ayında yaptı: Buna göre, 2015'ten bugüne kadar 16 bine yakın partili gözaltına alınmış. HDP'nin verilerine göre ise şu an 5 bin 66 partili cezaevlerinde.

Dünyanın neresinde bir siyasi partinin 5 bin küsur üyesi tutuklu?

HDP’li olun, olmayın, bu ülkede yaşayan kimsenin kimseyi yok sayma hakkı da lüksü de yok. “Bu ülkede muhalefet yapmanın bedeli bu” deyip geçeceksek de vay halimize…

HAPİSTEKİ 63 SEÇİLMİŞİN ADI VAR MI?

HDP sayfasındaki mektup köşesine göre son durum şöyle:

-Tutuklu seçilmişlerin sayısı 10: Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, Leyla Güven, Çağlar Demirel, İdris Baluken, Gülser Yıldırım,  Abdullah Zeydan, Musa Farisoğulları, Aysel Tuğluk (eski HDP eş başkan yrd), Ömer Faruk Gergerlioğlu.

- HDP’li tutuklu belediye eşbaşkanları (13): Adnan Selçuk Mızraklı (Diyarbakır), Melike Göksu (Erzurum Karayazı), Remziye Yaşar (Yüksekova), Yıldız Çetin (Van Erciş), Azim Yacan (Van İpekyolu), Gülistan Öncü (Mardin Savur), Mülkiye Esmez (Mardin Derik), Nilüfer Elik Yılmaz (Mardin Kızıltepe), Yaşar Akkuş (Iğdır), Hasan Sefa (Iğdır Halefli), Ayhan Bilgen (Kars), Burhanettin Şahin (Erzurum Karayazı), Cemal Özdemir (Diyarbakır Sur) 

- DBP’li tutuklu seçilmişler ve belediye eşbaşkanları (27): Sebahat Tuncel (DBP eşbaşkanı), Gültan Kışanak (Diyarbakır), Zenep Sipçik (Mardin Dargeçit), Sara Kaya (Mardin Nusaybin), Bekir Kaya (Van), Abdülkadir Çalışkan (Van-Saray), Ali Aydın (Siirt Baykan), Enes Cengiz (Siirt Veysel Karani), Ahmet Demir (Bitlis Ovakışla), Servin Karakoç (Bitlis Ovakışla), Nurhayat Altun (Dersim), Mehmet Ali Bul (Dersim), Mustafa Bayram (Urfa Halfeti), Memnune Söylemez (Muş Malazgirt), Halis Coşkun Muş Malazgirt), Seyit Narin (Diyarbakır Sur), Dilek Hatipçioğlu (Hakkari), Nurullah Çiftçi (Hakkari), Mukaddes Kubilay (Ağrı), Hüseyin Kılıç (Siirt Eruh), Hüseyin Olan (Bitlis), Özcan Birlik (Bitlis Mutki), Felemez Aydın (Bitlis Yolalan), İhsan Uğur (Bitlis Hizan), Zeynel taş (Urfa Bozova), Rahmi Çelik (Muş Bulanık) Sabite Ekinci (Muş Bulanık)  

- Diğer tutuklu seçilmişler (13): Edibe Şahin, Ayla Akat Ata, Dilek Yağlı, Emine Beyza Üstün, Berfin Özgü Köse, Bircan Yorulmaz, Emine Ayna, Pervin Oduncu, Ali Ürküt, Alp Altınörs, Cihan Erdal, Günay Kubilay, Can Memiş

Tekrar edeyim: Bu isimleri, siyaset biçimlerini tasvip etmeyebilirsiniz. Fakat kiminin aylardır, kiminin yıllardır tutuklu olması, belki yıllarca daha hapiste tutulacak olması, hepimizin meselesi. Demokratik kurumlar ve basının, tutuklu siyasetçilere, seçme ve seçilme hakkına dair alışılageldik haber ve açıklamalardan farklı yollar araması, bu meseleyi gündemde tutması gerekiyor.

Çetele tutmak, ilk akla gelen yöntemlerden biri. Ama bu bile yapılmazsa kim, neyi hatırlayacak? Hangi toplumsal hafızadan, hangi hakkikatten bahsedeceğiz?