Kapak fotoğrafı: Amine Kakabaveh İsveç parlamento kürsüsünde

Başkan atak yapar da Büyükelçi  geri kalır mı? 

İsveç parlamentosu üyesi Amine (Emine) Kakabaveh’nin Türkiye’ye iadesini talep etmiş.

Kakabaveh de  ‘İsveç beni değil, Türkiye elçisini derhal göndermeli diye yanıt verdi.

Büyükelçi yakında Dışişleri bakanlığına terfi ederse şaşırmam. Çavuşoğlu’nun koltuğu tehlikede bu ataktan sonra.

Çavuşoğlu’nun kadın İsveç Dışişleri bakanını sözel tacizi bir sorun değil elbette lumpen/ maço iktidar açısından.

Ama bu atağı ile ödüllendirilebilir sayın diplomat.

Başkan’a göre Kürt demek terörist demek olunca, buna Büyükelçinin de uyum sağlaması doğal.

Amineh Kakabaveh ve Başbakan Magdalena Anderson

İsveç birçok Rus diplomatını sınır dışı etti. Burunlarını hadleri olmayan işlere soktukları için.

Umarım bu bizimkinin de başına gelmez.

Şu andaki İsveç koalisyon hükümeti, Amineh Kakabaveh’nin tek oyu sayesinde kurulabildi.

Amine Kakabeh’nin  bu arada , bir NATO karşıtı olduğunu ekleyelim.

Bizimkiler anlaşılan Amine Kakabaveh’yi Türkiye Kürdü sanıyor. 

Diyelim ki istenmesi söz konusu.  Siz değil İran İslam Cumhuriyeti isteyebilir onu.

Bildiğim kadarı ile böyle bir istemi yok onların bile. 

Zaten İran’ın Kürdistan diye vilayeti bile var.

Yada onu HDP milletvekili sandılar! Demirtaş ve Kışanak’ın yanına koyacaklar!

Akılları sıra.

En iyisi yakında Türkçesi de çıkacak olan, “Amineh-inte större än en kalasjnikov Från peshmerga till riksdagsledamot” ( Amineh-Kalaşnikov Bounda/ Peşmergelikten Parşamentoya,  Ordfront  Förlag 2016)  adlı anılarını okumak .

Kakabaveh Sol Partiden, Müslüman kadınların durumuna ilişkin şeriatı bir anlamda meşrulaştıran yaklaşım nedeniyle ayrıldı. Göçmen yörelerinde oy kaybetmeme gerekçesi ile netameli konulara girmekten kaçınıyordu Sol Parti. 

Kakabaveh’nin 19 yaşında gerilla olduğu doğru, İran İslam Cumhuriyetinin 1979 kanlı saldırısı sırasında direnişin bir parçası olmaktı bu.

 İsveç MHP’si diyebileceğimiz göçmen karşıtı SD (İsveç sözde Demokratları) Kakabeh’ye komünist Kürt diye saldırıyor

Komola, İran’da Şahlık rejimine karşı bir direniş hareketi idi. Daha sonra Molla rejimine karşı direniş hareketine dönüştü.

Mandela’nın  Güney Afrika’daki siyasi partisi ANC gibi bu parti de ABD tarafından terörist örgüt olarak kabul edilmiyor. Washington’da ofisi var.  Komola’yı terörist olarak kabul eden iki ülke var: İran ve Japonya. Garibim Japonya. Kahrolası Petrol. 

Bianet, Amine Kakabeh ile,  İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği konusunda,  sıcağı sıcağına, "NATO hiçbir zaman dünyaya güvenlik getirmedi" başlıklı röportaj yaptı. Gerçek gazetecilik örneği sergileyen Bianet’i kutlarım. 

Kakabaveh'e göre, Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine karşı çıkmasının sebeplerinden biri de Erdoğan'ın Türkiye'de eskisi kadar "popüler" olmaması ve kendi ülkesinde kaybettiği popülerliği uluslararası arenada geri kazanmak istiyor olması.

“Ben Amineh olarak kendi deneyimimden söz ediyorum. Biz Kürtler olarak Türkiye, İran ve diğer ülkeler tarafından baskıya ve saldırıya uğradık; savaşı deneyimledik. Bu ülkede (İsveç) mülteciler var. Bu sebeple diğer pek çokları gibi ben de savaşa ve NATO'ya karşıyım. Biz milletvekilleri olarak İsveç'in 200 yıllık barış ve ittifaklardan azade olma durumunu değiştirmesine onay vermedik. İsveç çok uzun süredir herhangi bir ittifakın içinde yer almıyor; ittifaklardan azade olması önemli bir durum. İsveç NATO'ya üye olursa bu çok büyük bir hata olacaktır.”

Bu arada Türkiye 7 yıl önce yaşamını yitiren Doktor Sıraç Bilgin'in de İsveç'ten iadesini istedi. Kendisi  “Barzani” biyografisinin yazarı. (Fırat Yayınları 1992). Bu kitabın yasaklandığını da ekleyelim. 

TC Hükümeti 2017 yılında Irak Kürdistan’ında yapılan kendi kaderini tayin etme referandumunu kınadı ve sonucunu reddetti.

Bu da TC’nin sınırları dışında da Kürtlerin hak kullanımına karşı ve Arap ve Fars milliyetçiliği ile ittifak içinde olduğunun bir kanıtı.

 Boyu Kalaşnikoftan Uzun Değil/Peşmergelikten Parlamentoya