Biden, kampüs direnişleri hakkında ilk kez konuştu: İsrail ve Ortadoğu politikamız değişmedi

Biden, kampüs direnişleri hakkında ilk kez konuştu: İsrail ve Ortadoğu politikamız değişmedi
ABD Başkanı Joe Biden, ülke genelinde üniversite kampüslerinde devam eden Filistin'e destek gösterilerinin, ülkenin Ortadoğu ve İsrail politikasını etkilemediğini söyledi.

Artı Gerçek - ABD Başkanı Joe Biden, ülke geneline yayılan Filistin'e destek veren öğrencilerin yanında akademisyenlerin de gözaltına alındı kampüs olaylarıyla ilgili olarak ilk kez Beyaz Saray'da kameralar karşısına geçerek süreci değerlendirdi.

İsrail'e verdiği koşulsuz destek dolayısıyla eleştirilen ve kampüs olaylarında yoğun biçimde tepki gösterilen ABD'nin, İsrail ve Ortadoğu'ya yönelik politikasının değişip değişmediği sorusuna Biden, "Hayır" yanıtını verdi.

AA'da yer alan habere göre Joe Biden, kampüs olaylarının İsrail'e desteklerini etkilemediğini dile getirdi.

'İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE SAYGI'YI SAVUNDU

Öğrencilerin ifade özgürlüğünün her zaman saygı duyulması gereken bir alan olduğunu söyleyen Biden, ancak şiddet içeren olaylara dönüşen hiçbir şeye de izin verilmeyeceğini söyledi.

Biden, "Amerikan halkının sesi gerçekten duyuldu, barışçıl gösteriler Amerikalıların önemli olaylara nasıl tepki verdiğinin en güzel örneklerinden biridir. Fakat biz kanunsuz bir ülke değiliz, medeni bir toplumuz ve düzen üstün gelmeli" şeklinde konuştu.

ABD Başkanı Biden, bazı kampüslerdeki olayların şiddet sınırını geçtiğini öne sürdü.

Bazı kampüslerde polisin şiddet uyguladığı öğrenciler ve öğretim üyeleriyle ilgili tartışmalara ilişkin Biden, ABD'nin otoriter bir ülke olmadığını ve gösteri yapanların bastırılmadığını savundu.

'ŞİDDET İÇEREN GÖSTERİLERE MÜSAADE YOK'

Şiddet içeren herhangi bir eyleme alan açmayacaklarını vurgulayan Biden, şu ifadeleri kullandı:

"Şiddet içeren gösterilere müsaade yok, barışçıl olanlara var. Eğer şiddet olursa bu kanunlara aykırıdır. Mülke zarar vermek barışçıl bir gösteri değildir, kanuna aykırıdır. Vandalizm, izinsiz mülke girmek, camları kırmak, kampüsleri kapatmak, dersleri ve mezuniyet törenlerini zorla iptal ettirmek, bunların hiçbiri barışçıl gösteriler değildir."

Bir toplumda bir konuda farklı düşünen insanların bunu ifade etmesinin demokrasinin gereği olduğunu dile getiren Biden, bununla beraber bu durumun "başkalarının haklarını reddetmek" anlamına gelmemesi gerektiğini söyledi.

'ULUSAL MUHAFIZLARA GEREK YOK'

Öte yandan, Biden, bazı eyaletlerde kampüs olaylarını bastırabilmek için Ulusal Muhafızların göreve çağrılıp çağrılmamasının tartışıldığının hatırlatılması üzerine, buna gerek olmadığını belirtti.

1800'DEN FAZLA GÖZALTI

Amerikan medyasına yansıyan haberlere göre, ülke genelindeki üniversitelere yayılan ve Filistin direnişi destekleyen öğrenci eylemlerinde 18 Nisan'dan bu yana 1800'den fazla kişi gözaltına alındı.

BİDEN MECBUR KALDI

Kasımdaki başkanlık seçimleri öncesi Gazze'de soykırımla suçlanan İsrail'e koşulsuz destekten ödün vermezken Filistin protestolarıyla zorda kalan Biden, daha önce kampüs olaylarıyla ilgili ayaküstü bir değerlendirme yapmıştı. Demokrat Partili Başkan, hem "antisemitik eylemleri" kınamış hem de "bazılarının Filistinlilerin başına gelenleri anlamadığından" söz etmişti. (HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar