Erdoğan, Reisi'nin yerine vekaleten atanan Muhbir ile görüştü

Erdoğan, Reisi'nin yerine vekaleten atanan Muhbir ile görüştü
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Vekili Muhbir'le telefon görüşmesinde Türkiye’nin bu acılı günlerde İran’ın yanında olduğunu, İran halkının kederini paylaştığını söyledi.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin ölümünün ardından dini lider Ayetullah Ali Hamaney tarafından Reisi'nin yerine vekaleten atadığı birinci yardımcısı Muhammed Muhbir ile telefonda görüştü. Erdoğan, Cumhurbaşkanı Reisi ile Dışişleri Bakanı Abdullahiyan’ın beraberindeki heyet üyeleriyle birlikte bir helikopter kazasında ölümleri nedeniyle taziyelerini iletti.

Erdoğan, Muhbir ile görüşmesinde Türkiye'nin İran’ın yanında olduğunu, İran halkının kederini paylaştığını söyledi.

İetişim Başkanlığı’nın görüşmeye ilişkin yaptığı açıklama şöyle:

“Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın beraberindeki heyet üyeleriyle birlikte elim bir helikopter kazasında yaşamını yitirmeleri nedeniyle üzüntülerini iletti, taziyelerini sundu ve sabır diledi. Türkiye’nin bu acılı günlerde İran’ın yanında olduğunu ve İran halkının kederini paylaştığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin bundan sonraki süreçte de İran’a yönelik komşuluk ve kardeşlik hukukunun gereğini yerine getirmeye devam edeceğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Reisi ve Abdullahiyan’ın Türkiye ve İran ilişkilerine katkılarının daima hatırlanacağını söyledi.”

FİDAN DA DIŞİŞLERİ BAKAN VEKİLİ'Nİ ARADI

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre Bakan Fidan, İran Dışişleri Bakan Vekili Keni ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.
Fidan, görüşmede İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın ölümünden derin üzüntü duyduğunu belirterek, dost ve kardeş İran halkına taziyelerini iletti.

50 GÜN İÇİNDE SEÇİM DÜZENLENECEK

Muhbir, cumhurbaşkanlığının yetki ve sorumluluklarını vekaleten devralacak. Sonrasında ise meclis başkanı, yargı erki başkanı ve birinci cumhurbaşkanı yardımcısından oluşan kurul, yani yasama, yürütme ve yargı başkanları, yeni bir cumhurbaşkanının en fazla 50 gün içerisinde seçilmesi için seçim sürecini düzenlemekle yükümlü olacak.

2021 yılında cumhurbaşkanı seçilen Reisi'nin normal görev süresi 2025'te dolacaktı. Mevcut durumda ise İran'da temmuz başında seçim düzenlenmesi bekleniyor. (HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar