Mahsa Jîna Amini ile başlayan 'Jin Jiyan Azadi' direnişi kısa film oldu

Mahsa Jîna Amini ile başlayan 'Jin Jiyan Azadi' direnişi kısa film oldu
Yayınlanma:
A+ A-
Mahsa Jîna Amini'nin İran'da 'ahlak polisi' tarafından öldürülmesinin ardından başlayan “Jin, Jiyan, Azadî” isyanını anlatan “Sound Rise” isimli kısa film, İran ve Rojhilat’ta isyanın yıldönümünde gösterilecek.

Artı Gerçek - İran’ın başkenti Tahran’da 16 Eylül 2022’de “ahlak polisleri” tarafından katledilen Jîna Mahsa Amînî’nin ardından İran ve Rojhilat’ta başlayan “Jin, Jiyan, Azadî” (Kadın, Yaşam, Özgürlük) isyanının kısa filmi yapıldı.

GÖZALTINDA İŞKENCE GÖRENLERİN HİKAYESİ

“Jin, Jiyan, Azadî” isyanını anlatan “Sound Rise” isimli kısa filmin, İran ve Rojhilat’taki isyanın yıldönümünde gösterilmesi bekleniyor. Fiya Yunus ve Hewar Farisewi’nin yönetmenliğini yaptığı kısa film, gözaltında işkence görenlerin hikayesini anlatıyor.

Filmde Nickwan Qadiri, Delniya Waisi ve Delniya Lotfi gibi oyuncuların rol alıyor.

İSLAM DEVRİMİ'NDEN BU YANA EN YAYGIN HÜKÜMET KARŞITI PROTESTO HAREKETİ

İran, geçen yıl eylül ayında ülkedeki ahlak polisinin gözetiminde genç bir İranlı Kürt kadının ölümünden bu yana protestolarla sarsılmıştı. Hayatın her kesiminden İranlılar, 1979 İslam devriminden bu yana İran İslam Cumhuriyeti'ne karşı en cesur meydan okumalardan birini yapmıştı. Eylemlere katılanlardan bazıları idam edilmiş, on binlercesi gözaltına alınmış, İran İnsan Hakları Aktivistleri Ajansı'na (HRANA) göre 500'den fazla eylemci de güvenlik güçlerince öldürülmüştü. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar