Arda’ya bir de Kuntz tırpanı!

Euro 2024 elemelerinde Türkiye Ermenistan’ı deplasmanda 2-1 yenerek yola 3 puanla başladı. Milli takımın oyunu vasatın üzerine çıkmazken. herkesin beklediği Arda milli takımda da şans bulamadı…

Kuşkusuz her Dünya Kupası, Avrupa Futbol Şampiyonası önemlidir, ülke futbolu için önemli bir adımdır. Ancak Euro 2024’ün Almanya’da oynanacak olması Türkiye için çok daha farklı bir önem taşıyor.
Almanya Türkiye için yıllardır ‘2. Vatan’ anlamı taşır. Dünyada en çok Türk’ün yaşadığı yabancı ülkedir Almanya. Türkiye eğer bu finallere katılabilirse bir anlamda turnuvanın da ev sahiplerinden biri olur. Bu fırsat Türkiye için oldukça önemli…

Türk kulüpleri Avrupa’da kımıldamaya başlamış olsa da Türk milli futbol takımının son yıllarda düştüğü nokta da herkesin malumu. En alt ligden bir üst gruba çıkıldı, şahsi düşünceme göre de ilk ikiye girilmesi gereken grupta Türkiye. tam da mücadele edeceği rakiplerle bir araya geldi. Hırvatistan ve Galler görüntüde bu yarışta Türkiye’nin ilk iki için çekineceği rakipler olur. Ama geçmişte yaşanan onlarca örnek var, ne rakipler planlanırken ne sonuçlar yaşandı, ne takımlardan çelme yenildi. Bu nedenle bu yarışta her maç aynı dikkatle mücadele etmek şart.

İlk rakip Ermenistan oldu.

Teknik direktör Kuntz için tanınan yeterli süre herhalde herkesin ortak düşüncesidir. Bu noktadan sonra Alman teknik adamın artık hedefe daha emin adımlarla gitmesini beklemek herkesin hakkı. Ancak Ermenistan karşısında başlayan milli takımın görüntüsü bu olmadı.

Tarihinin ilk golünü Ozan’ın ayağından kendi kalesine atan Ermenistan öne geçince, muhtemelen herkesin aklı karıştı. Sonrasında da Türk milli takımı çok baskın gözükmese de, kendisinden bir hayli zayıf olan rakibi karşısında skora gitmeyi bildi.
2-1’lik galibiyet skor ve oyun olarak belki herkesi memnun etmese de grup mücadelesi aşamasında kayıpsız başlangıç olarak olumlu değerlendirilebilir.

DÜNYA KONUŞUYOR, ÜLKESİNDE OYNAYAMIYOR

Teknik olarak ülkede herkes aklına geleni söylüyor. Biz de burada ‘O oynamadı, bu oynadı’ diyerek Kuntz’u dilediğiniz şekilde eleştirebiliriz. Ama bizi de bu yönde eleştirmek kolay…Bir tek şey var söyleyebilecegimiz, o da Arda konusudur. Bu genç yeteneğimiz tüm dünyanın dilinde. Ama nedense kendi ülkesinin sınırlarında bir türlü sahneye çıkamıyor. Aylardır Jesus yeterli forma şansı vermediği için eleştiriliyor. Bu kez de Kuntz, tüm dünyanın dikkatini çeken Arda’ya şans vermedi.

Eğer Türkiye Ermenistan’ı tek farkla yeniyor ve bu galibiyet yeterli görülüyorsa, sorun yok. Ancak Arda gibi bir oyuncu böyle bir maçta değerlendirilemiyorsa, bizim için sorun var demektir. Arda, böyle bir maçta takımının daha net skora gitmesinde önemli rol oynardı. Hele de sahada oynayan bazı isimleri görünce…
Bunu neye dayanarak söylüyorsunuz derseniz, tüm dünyanın gençlere verdiği şansa dayanarak deriz.
Sonuçta Türkiye dengi olmayan bir rakibi, deplasmanda 2-1 yenerek gruba üç puanla başladı. Yol uzun, hata affetmez. İlk maç oyun olarak doyurmasa da, skor ve puan olarak yeter diyelim, daha da fazla konuşmayalım…

Önceki ve Sonraki Yazılar