Jesus’un başına bir de Bora çıktı!

Fenerbahçe depremzedeler için oynanan maçta Zenit ile 2-2 berabere kalırken genç futbolcuların performansı umut verdi. Oyuna sonradan giren Bora’nın attığı gol ise gecenin en çok konuşulan anı oldu.

Göreve geldiği günden beri transferleri zaman zaman eleştirilen başkan Ali Koç, bir yandan da gençlere yatırım yaparak Fenerbahçe’nin geleceğini hazırlamaya gayret etmiş, bu da camianın sık sık takdirini toplamıştı.
Geniş kadroda bu gençler çok sık forma şansı bulamadılar. Depremzedeler yararına oynanan Zenit maçı, perde arkasında Fenerbahçe’nin geleceği için hazırlanan bu isimlerin bir anlamda podyuma çıkmasını sağladı. Bu isimlerin performanslarına bakınca da, Fenerbahçe’nin başkanı Ali Koç ile çok olumlu yatırımlar yaptığını söylemek doğru olsa gerek…

Fenerbahçe şampiyonluk yarışında son maçlar sonrası ciddi bir avantaj yakaladı. Bu arada takımdaki sakat oyuncu sayısı da giderek artmaya başladı. Bu noktada Sarı Lacivertliler geniş kadronun avantajını yaşıyorlar. Ancak Arda, Ferdi, İsmail gibi gençlerin takıma katkısı, Zenit karşısında oynayan bir çok gencin de ‘Neden fayda sağlanmasın’ diye düşünülmesini ister istemez akıllara getirdi.
Maç depremzedeler için oynandı. Ancak son haftalarda yaşanan gerginlikler, kulüpler arasındaki atışmalar maalesef deprem üzüntüsünün unutulduğunu da zaman zaman akıllara getirdi. Türk insanının çok çabuk unuttuğunun bir göstergesi futbol dünyasında son günlerde yaşanıyor. Bu da oldukça üzücü bir görüntü.
Tribünlerde iki takım taraftarları arasında uzun süre bitmeyen gerginlik böyle anlamlı bir maçta düşündürücüydü. Ama daha da düşündürücü olan, Sarı Lacivertlilerin uslanmaz ismi konumunda olan Mert Hakan’ın daha yeni sarı kart görmüş bir oyuncuyu adeta ‘Ben de uyarayım’ dercesine boğazına sarılmasıydı…

BORA ÇOK İSTEKLİ

Büyük bir facia anısına oynanan bir karşılaşmaya bu sahneler ne kadar yakıştı, bilemedim…
Temposu yüksek bir maç oynandı. Doğal olarak gözler gençlerdeydi. Hiçbiri de sırıtmadı. Hepsi ‘ Biz göreve hazırız’ mesajını verdiler. Öne çıkan ilk isim Jin Ho oldu. Top hakimiyeti çok yüksek, tereddütü yok ve takımla çok iyi anlaşıyor. Kim’den sonra ciddi bir yatırım olacaktır.
Oyuna girdikten sonra maça damga vuran isim ise Bora oldu. Daha girer girmez attığı golde gösterdiği özgüven takdir edilmeli. Çok istekli, hareketli ve efektif oynadı. Arda’dan sonra herhalde gündeme ismini koyacak genç futbolcu Bora olacak.

Jesus bu açıdan Fenerbahçe’nin en şanslı ismi. Hiçbir dönemde bu kadar genç yetenek bir arada ortaya çıkmamıştı. Ama Portekizli teknik adam kalırsa, bu isimleri ne kadar kullanır, tahmin etmek zor. Önümüzde Arda örneği var, oynayabildiği sürece büyük katkı sağlıyor ama herkes görüyor ki Jesus ona forma vermekte o kadar bonkör değil.
2-2’lik skor Fenerbahçe’ye bir etki yapmaz ama genç isimlerin saçtığı ışık, dün gece camiaya bir aydınlık yaşattı…


Deniz Derinsu: 1968 İstanbul doğumlu. Saint Joseph Fransız Lisesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İngilizce Basın Yayıncılık bölümü mezunu. Cumhuriyet ve Sabah gazetelerinde uzun yıllar spor muhabirliği ve yazarlığı yaptı. 2011 yılından beri çeşitli internet siteleri, TV programları ve dergilerde spor yazarlığını sürdürüyor. Evli, 1 kız çocuk babası.

Önceki ve Sonraki Yazılar