Kupa öncesi Fenerbahçe moral buldu

Fenerbahçe Trabzonspor’u 3-1 yenerken Jesus da ilk büyük maçını kazandı. Arda ve Zajc’ın 2 goldeki katkıları gecenin en güzel görüntüleri oldu.

Fenerbahçe bu sezonki ilk büyük maç galibiyetini Trabzonspor karşısında yaşadı. Galatasaray’ın son 2 galibiyeti Fenerbahçe’nin şampiyonluk yarışındaki umutlarını büyük ölçüde rafa kaldırmasına neden oldu. Bu noktadan sonra Sarı Lacivertliler için en gerçekçi hedef kuşkusuz Türkiye Kupası…

Fenerbahçeli bir yandan kupa macerasının sonunu beklerken, bir yandan da Jesus ile ilgili soru işaretlerinin son bulmasını istiyor. Trabzonspor maçına kadar henüz Portekizli teknik adam için ciddi bir protesto sesi duyulmamıştı. Yönetim, futbolcular taraftardan tepki alırken Jesus ismi için henüz bir ses çıkmadı. Her ne kadar sanal ortamlarda eleştiriler olsa da bu tezahüratlara yansımadı. Jesus’un kalıp kalmayacağı merakla bekleniyor. Her her yerden konuyla ilgili farklı yorumlar çıkıyor. Ancak son günlerde Portekizlinin bazı eski talebeleri ile temasta olduğu, Fenerbahçe’ye davette bulunduğu doğru ise, kalması yönünde tahminlerin daha ağır bastığı da düşünülebilir.

Jesus giderse Fenerbahçe’nin bir kez daha ‘silbaştan’ macerası yaşayacağı büyük ihtimal. Bir de giderse, son yıllardaki başarısız tablo sonrası hangi üst seviye teknik direktör Fenerbahçe’ye gelmek ister, ayrı bir tartışma konusu. Neresinden bakarsanız bakın, çok farklı yorumlanabilecek bir noktada bulunuyor Fenerbahçe…

İLK KEZ KAZANDI

Henüz büyük maç kazanamayan Jesus için Trabzonspor maçı, üzerindeki bu etiketi kaldırmak açısından bir fırsattı.

Geçen yılın şampiyonu Trabzonspor bu sezon ciddi bir düşüş yaşadı. Daha ilk dakikadan Kadıköy’e öylesine gelmiş bir havada maça başladılar. Fenerbahçe ise rakibinin bu yılgın görüntüsünden ilk yarıda yeterince yararlanamadı. Batshuayi’nim golü vardı ama golün önüne geçen nefis çalımı ve pasıyla Arda oldu. ‘10 numara’ bir süredir özlenen görüntüyü sergiledi ve golün yaratıcısı oldu.
Sonrasında yine etkin Fenerbahçe gözükse de defansta yapılan hatalar düşündürücüydü. Trabzonspor belki de beklemediği kadar net pozisyon yakaladı, yararlanamadı.
Rosso tribünlerin sabrını ölçer bir havada oynadı. Jesus’un 2. yarıya da onla başlaması ilginç oldu… Hatta maçı da uzatmalara kadar onla bitirdi!

Rakibinin oyuna yeterli asılamaması sonrası Trabzonspor daha atak oynamaya başladı.
Bu kez sahneye Zajc çıktı. Adeta Arda’ya nispet yaparcasına bir görüntüde topla 3 kişinin arasından güzel çıktı, Peres’e golü attırdı, 2-0 oldu.

Gol sayısını rekora taşıyan Valencia takımını rahatlatacak vuruşu yapıp farkı 3 ‘e çıkardı ama Fenerbahçe her zaman olduğu gibi rahatı sevmediğini gösterdi. Penaltıdan fark ikiye indi, kalan sayılı dakikada Sarı Lacivertliler bocalamaya başladı ama Trabzonspor bundan faydalanamadı…
Maç 3-1 bitti, Fenerbahçe zayıf umudunu sürdürdü… Bu sonuç da kupa için moral oldu…


Deniz Derinsu: 1968 İstanbul doğumlu. Saint Joseph Fransız Lisesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İngilizce Basın Yayıncılık bölümü mezunu. Cumhuriyet ve Sabah gazetelerinde uzun yıllar spor muhabirliği ve yazarlığı yaptı. 2011 yılından beri çeşitli internet siteleri, TV programları ve dergilerde spor yazarlığını sürdürüyor. Evli, 1 kız çocuk babası.

Önceki ve Sonraki Yazılar