İstanbul Barosu'nun ilk kadın başkanı: Filiz Saraç

İstanbul Barosu'nun ilk kadın başkanı: Filiz Saraç
Yayınlanma:
Güncelleme: 23 Ekim 2022 17:28
A+ A-
İstanbul Barosu'nun Haliç Kongre Merkezi’nde yapılan 52’nci Genel Kurulu'nda Baro'nun yeni başkanı Avukat Filiz Saraç oldu.

Yağmur KAYA


İstanbul - Dünyanın en çok üyeye sahip barosu olan İstanbul Barosu'nun Haliç Kongre Merkezi’nde yapılan 52’nci Genel Kurulu'nda yeni başkanını belirledi.

İstanbul Barosu seçimlerini Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu adayı Av. Filiz Saraç kazandı. 144 yıllık tarihi olan İstanbul Barosu'nun ilk kadın başkanı Filiz Saraç oldu. Haliç Kongre Merkezi'nde "Filiz başkan" ve "hak hukuk adalet" sloganları atıldı.

Genel Kurul'da 56 bin avukat, dokuz aday arasından yeni baro başkanını seçti. 144 yıllık Baro tarihinde ilk kadın başkan olarak seçilen Filiz Saraç, 'İlk kadın başkan, Filiz Başkan' sloganları eşliğinde ilk açıklamasını gerçekleştirdi.

'BU ONURU YAŞATAN MESLEKTAŞLARIMA TEŞEKKÜR EDİYORUM'

Saraç açıklamasında, "Bana bu onuru yaşatan, bütün meslektaşlarıma teşekkür ediyorum. İstanbul Barosu 144 yıllık tarihiyle, hak mücadelesinin simgesidir. Cumhuriyetimizin 100. yılına girerken, 144 yıllık baromuzun ilk kadın başkanı olmanın onurunu yaşatan, İstanbul Barosu'na teşekkür ediyorum. Atatürk ve Cumhuriyetin kazanımları sayesinde bugün bu onuru yaşıyorum. Huzurunda saygıyla eğiliyorum" ifadelerini kullandı.

Saraç, "Mesleğimiz ve meslektaşlarımız için hepimiz çok centilmence yarıştık. Hepimiz omuz omuza mücadele ettik. Tüm meslektaşlarımızla mücadele etmeye devam edeceğiz" dedi.

Resmi olmayan sonuçlara göre oy dağılımı ise şöyle:

Filiz Saraç oy sayısı: 7096
Hasan Kılıç: 6425
Gökhan Ahi: 4768
Elif Görgülü: 1927
Mert Er Karagülle: 1314

TAHİR ELÇİ, EBRU TİMTİK, GEZİ...

Salonda Diyarbakır'ın Sur ilçesinde öldürülen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi ile ölüm orucunda yaşamını yitiren Ebru Timtik’in fotoğrafları yer aldı. Ayrıca salona, İstanbul Barosu tarafından “Geziyi savunuyoruz” yazılı pankart asılmıştı.

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar