Teleferik kazası soruşturmasında tutuklanan Kocagöz’ün avukatı: Karar tamamen siyasi

Teleferik kazası soruşturmasında tutuklanan Kocagöz’ün avukatı: Karar tamamen siyasi
Antalya'daki teleferik faciası sonrasında tutuklanan Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz’ün avukatı Buğra Özçelik, kararı değerlendirdi: "Karar siyasi ve tutuklama için bir gerekçe yok."

Müzeyyen Yüce


İSTANBUL - Antalya'nın Konyaaltı ilçesinde bulunan ve Antalya Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki ANET A.Ş. tarafından işletilen Tünektepe Teleferik Tesisleri'nde 12 Nisan’da gerçekleşen faciada bir kişi öldü, 7 kişi yaralandı.

Kazanın ardından Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında teleferik hattını işleten firma ile teleferik hattının bakım ve onarımından sorumlu firmanın yetkilileri ve çalışanlarının da aralarında bulunduğu 14 kişiden 5’i tutuklandı, 8 kişi hakkında adli kontrol kararı verildi, bir kişi ise serbest bırakıldı.

CHP’Lİ BELEDİYE BAŞKANI KARAGÖZ TUTUKLANDI

Tutuklananlar arasında Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden ANET’in 2019-2023 arası yöneticiliğini yapan CHP Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz de yer alıyor.

KOCAGÖZ’ÜN AVUKATI: BİR ALANIN BAKIMININ 7 YILDIR YAPILMADIĞI İDDİA EDİLİYOR

Antalya 4. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen karar sonrası Kocagöz’ün avukatı Buğra Özçelik, Artı Gerçek’e konuştu. Tutuklama tedbiri için hiçbir gerekçenin olmadığına dikkat çeken Özçelik, “Mesut Bey, Kepez Belediyesi başkan aday adayı olduğu dönemde, yani 28 Kasım 2023 tarihinde ANET’teki görevinden istifa etti. Dolayısıyla o tarihten sonra yapılan bakım onarım çalışmalarından sorumlu tutulamaz. Ortada alelecele hazırlanan bir ön inceleme raporu var. Raporda bir alandaki bakımın 7 yıldır yapıldığına işaret ediliyor. Daha doğrusu bakıma dair iş emiri olmadığı iddia ediliyor. Buraya ince bir nüans eklemişler ki; onlar da böyle bir şeyin mümkün olmadığını biliyorlar. Sadece 12 saate bulamamışlar. Ancak Mesut beyin görevde olduğu dönemdeki son bakımın görüntülerini, belgelerini tamamen sunduk” dedi.

‘SİYASİ BİR KARAR'

Özçelik, “Aslında tutuklama için somut hiçbir gerekçe yok” ifadelerine yer vererek “Tutuklamak siyasi bir karardır” diye konuştu.

‘TELEFERİĞİN BAKIMLARI KOCAGÖZ’ÜN İSTİFASI SONRASI YAPILDI’

Teleferiğin, Mesut Kocagöz’ün istifası sonrasında da birden fazla kez denetimden geçtiğini kaydeden Özçelik, “Her hafta başı kapatılıp bakımı yapılmış, 15 günde bir de ağır bakımı yapılmış. Teleferik bakımı özel ihtisas isteyen bir alan ve bakımları yapılmış” ifadelerine yer verdi.

NE OLMUŞTU?

Antalya’da, 2017 yılında hizmete giren Sarısu teleferik hattını tutan demir direklerden biri, 12 Nisan'da saat 17.28'de kırılarak kabinlerden birine çarptı. İçerisinde sekiz kişinin bulunduğu kabinin tabanı, çarpmanın etkisiyle kırıldı. Kabinde bulunan sekiz kişi, metrelerce yükseklikten yere düştü.

İhbarla olay yerine AFAD, polis, sağlık ve Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, sevk edildi. Kısa sürede olay yerine ulaşan ekipler, 54 yaşındaki Memiş Enes Gümüş'ün öldüğü belirledi. Kazada yaralanan Özlem Şahin, Kaan Akgün, Fatih Gümüş, Keziban Çapar Gümüş, Lütfullah Kerim Gümüş, Herdem Eyüpoğlu ve Akmaral Abdyldaeva, helikopterlerle bulundukları yerden alınarak, hastanelere götürüldü.

MAHSUR KALANLARIN TAMAMI 22,5 SAATTE KURTARILDI

Facianın ardından durdurulan teleferik hattı üzerindeki kabinlerde mahsur kalanların kurtarılması için çalışma başlatıldı. Bu amaçla yurdun birçok bölgesinden uzman ekipler kente yönlendirilirken; kurtarma çalışmalarına gece görüşlü helikopter de katıldı. AFAD, AKUT, UMKE, itfaiye ve çok sayıda arama-kurtarma ekibi, gece boyu çalışma yaptı. Kurtarma çalışmaları bazı noktalarda halatla yapıldı. AKUT, AFAD ve UMKE ekipleri, kabinlerin üzerine çıkarak içeridekileri halatlarla indirip, güvenli bölgeye aldı. Helikopterlerin ve 2 bin 202 kişilik ekibin aralıksız çabası sonrasında 22,5 saatin sonunda, kabinlerdeki 174 kişi tahliye edildi.

Faciaya ilişkin başlatılan adli soruşturma kapsamında, 13 kişi hakkında gözaltı kararı alındı. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Antalya'daki teleferik faciasına ilişkin 14 şüpheliden Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz ve dört kişinin tutuklandığını, 8'i için adli kontrol kararı verildiğini, bir kişinin serbest bırakıldığını bildirdi. (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar