Kemal Bey iyi gidiyor

Yeniden Refah Partisi, Cumhur İttifakı'na katılmadı, Mehmet Şimşek de olmadı. AKP’de elde sadece Hüda-Par kaldı. Kılıçdaroğlu ise Pervin Buldan ve Mithat Sancar'ı ziyaret etti. Beklenen HDP’nin Kemal Bey'i desteklemesi. Moralleri yüksek tutma zamanı.

Cumhur İttifakı büyüyemiyor.

Yeniden Refah Partisi, 14 Mayıs seçimlerinde Cumhur İttifakı’na katılmayacağını açıkladı.

Genel Başkan Fatih Erbakan, hepimizi şaşırtan bir çalım ile 20 yıllık günaha son düzlükte ortak olamayacaklarını söyledi. Yani ittifak talebini nazikçe reddetmedi, el sıkışarak masadan kalkmadı. AKP’yi günahkar ilan etti. 20 yıllık AKP iktidarını “günah dönemi” diye andı.

Şart koştukları öne sürülen "6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun'un kaldırılması" talebini yani kadınları rahatça dövebilme ehliyetlerini alsalardı veya mecliste 20 milletvekili koltuğu koparabilselerdi hangi günahların ortağı olacaklardı bilemeyiz elbet.

Sonuç olarak YRP’nin %1.5 civarı oyu Erdoğan’a gitmeyecek.

Mehmet Şimşek de olmadı…

Son beş yılda, Erdoğan’ın çılgın ekonomi politikaları sonucu çok renkli Ekonomi Bakanları ile tanıştık. Damat Berat Albayrak’tan Nurettin Nebati’ye “Minyonlar” serisinde oynasalar pek sırıtmayacak kişilikte insanları konuştuk durduk. Ülkede ve uluslararası piyasada durumumuz ortada. Erdoğan’ı ekonomik çöküş götürecek nihayetinde.

Mehmet Şimşek gibi bir isim, ekonomi yönetiminde ciddiyete geçileceği mesajını verecekti. Dünya piyasaları ile aramızda yeni bir dönem başlayacak güven yeniden tesis edilecekti. AKP Genel Merkezi önünde mikrofonlar hazırlandı, canlı yayın için kameralar kürsünün karşısına geçti. Mehmet Şimşek ülke ekonomisini devralacağını açıklayacaktı.

Arka kapıdan kaçtı adam.

Daha önemli işleri varmış. “Yurtdışında finans kuruluşlarındaki işlerim nedeni ile aktif siyasete girmeyi düşünmüyorum” dedi. Berat’ın, Nebati’nin koltuğuna oturmak bence de utanç verici. Mehmet Bey’i kutluyoruz.

AKP’de büyümek için elde şimdilik sadece Hüda-Par kaldı.

HÜDA-PAR, 2018 milletvekili genel seçimlerinde yurt dışı oylar dahil toplam 155 bin 539 oy aldı. HÜD-PAR’ın oy oranı yüzde 0,31 oldu. Erdoğan’ın Beyaz Toroslar’a göz kırpmasının ederi en fazla bu kadar yani.

Bu da olmazsa umutları Ayhan Bilgen…

MİLLET İTTİFAKI BÜYÜYOR

Kemal Kılıçdaroğlu ise 13. Cumhurbaşkanı adayı sıfatıyla, HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar’ı ziyaret etti. Beraberlerindeki heyetlerle beraber bir saatlik bir görüşme gerçekleştirildi.

Liderler, Meclis’te gerçekleşen bu görüşmenin ardından açıklamalar yaptılar.

Kemal Bey konuşmasında hukuk devletine dönmekten, yargı bağımsızlığından, sosyal devlet kavramı ve adil paylaşımdan, temel hak ve hürriyetlerin korunmasından, kayyım uygulamalarına karşı yerelden demokrasinin öneminden, halkın iradesinin dokunulmazlığından, siyasi tutsakların özgürlüğünden, parti kapatmalarına karşı önlemlerden, Kürt sorununda barışçıl çözüm yollarından, Kürtçenin önündeki engellerin kaldırılmasından, Parlamento’da barışı konuşmaktan, kadına şiddetin derhal önlenmesinden, ekolojiden, iklim krizinden, dezavantajlı grupların korunmasından bahsetti.

HDP liderleri Kemal Bey’in nazik ziyareti için teşekkür edip ayrıca birer konuşma yaptılar. El sıkışıldı, bitti gitti…

HDP, 24 Haziran 2018 milletvekili genel seçimlerinde yurt dışı oylar dahil toplam 5 milyon 866 bin oy aldı. HDP’nin oy oranı yüzde 11.7 oldu.

Beklenen o ki bir iki gün içinde HDP’den Kemal Bey’e destek açıklaması gelecek.

Yani dostlar, bu hafta Cumhur İttifakı %1-2 oy arttırabilmek için temel insan haklarında en kötü fikirlerle pazarlık ederken Kemal Bey barıştan, huzurdan, diyalogdan bahsederek %11-12 destek buldu.

Kıyamet falan da kopmadı.

Moralleri yüksek tutmak için iyi bir sebep derim…


Hayko Bağdat: 1976 yılında Rum bir anne ve Ermeni bir babanın dördüncü çocuğu olarak İstanbul’da doğdu. 1994’de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü‘ne başladı. Babasının beklenmedik vefatı sebebiyle eğitimini tamamlayamadı. 2002'de Yaşam Radyo’da Türkiye’de ilk azınlık sorunlarını gündeme taşıyan “Sözde Kalanlar” programı ile gazeteciliğe başlayan Bağdat, Türkiye’nin önemli basın organlarından gazetecilik, köşe yazarlığı ve yorumculuk yaptı. 2007'de katledilen Hrant Dink’in ardından kurulan ve adalet arayışını sürdüren “Hrant’ın Arkadaşları” ekibinin kurucuları arasında yer alan Bağdat’ın “Türkiye’de Ermeni ve öteki olmayı” anlatan ilk kitabı ‘Salyangoz’ 2014’te, ikinci kitabı ‘Gollik’ 2015 yılında, üçüncü kitabı ‘Kurtuluş Ҫok Bozuldu’ ise 2016 yılında okurlarıyla buluştu. Kitabından esinlenerek kurguladığı tek kişilik gösterisi Salyangoz, 2016’da seyirci ile buluştu. 2017’de Almanya’ya taşınan Bağdat, Berlin’de gazeteciliğe ve üretmeye devam ediyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar