Fatih Altaylı: Ali Yerlikaya'yı görevden aldırmak için Menzil Tarikatı bağlantısı kullanılacak

Fatih Altaylı: Ali Yerlikaya'yı görevden aldırmak için Menzil Tarikatı bağlantısı kullanılacak
Gazeteci Fatih Altaylı, Ayhan Bora Kaplan soruşturması konusunda kaynaklarıyla yaptığı görüşmelerde, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'ya karşı düğmeye basıldığı sonucuna vardığını yazdı: "Bunun nedeni, soruşturmanın 'istenmeyen' yönlere gitme olasılığı."

Artı Gerçek - Süleyman Soylu'ya yakın olduğu iddia edilen ve organize suç örgütü lideri olduğu iddiasıyla tutuklanan Ayhan Bora Kaplan’a ilişkin soruşturmada yaşanan krize dair tartışma sürüyor. Davanın gizli tanığının elektronik kelepçeye rağmen Ankara'da bir çorbacıda vurulması, Türkiye'den kaçması, ifadesinde bazı bakanların ismini geçirmesi için baskı gördüğünü iddia etmesi ve üçü Ankara Emniyeti'nde müdür olmak üzere bazı polislerin görevden alınması sonrasında gözler, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'ya ve MHP lideri Devlet Bahçeli'nin "Cumhur İttifakı'na kumpas kurulduğu" iddialarına çevrildi.

'KİMSENİN KUŞKUSU YOK'

İktidar içinde "kimin kime kumpas kurduğuna" dair iddialar havada uçuşurken, gazeteci Fatih Altaylı'dan dikkat çekici bir değerlendirme geldi. Ankara'daki bazı kaynakları ile yaptığı görüşmeleri aktaran Altaylı, "Hedefin Ali Yerlikaya’yı yıpratmak ve görevden aldırmak olduğu konusunda kimsenin kuşkusu yok" dedi. Altaylı, "Bu konuda muhalif basının desteğini almak için izlenecek yol da hemen hemen belli. Menzil Tarikatı bağlantısı kullanılacak" iddiasında bulundu.

Altaylı, kendi internet sitesinde yayımlanan yazısında "Ayhan Bora Kaplan soruşturması, giderek bir bakanın başını yemeye yönelik bir operasyona dönüştürülüyor. Bu fikir bana ait değil. Ankara’daki bir soruşturmayı yakından takip eden ve bu işleri derinlemesine ele alma kapasitesine sahip birine ait" ifadelerini kullandı.

Soruşturma hakkında aralarında bazı bürokratların da bulunduğu birkaç kişiyle konuştuğunu belirten Altaylı, "Bir süre önce Ayhan Bora Kaplan adlı çete reisine yönelik operasyon yaptığı için “kahraman” ilan edilen polisler, şimdi kendilerini kahraman ilan edenlerin hedefi haline gelmişlerdi" diyerek, "Ne oluyordu da, bir süreç böylesine farklı bir yöne sürüklenebiliyor, ya da çekilebiliyordu?" diye sordu.

'SORUŞTURMA İSTENMEYEN YÖNLERE GİDEBİLİRDİ'

Altaylı, yaptığı konuşmalar üzerine "birilerinin İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’yı bakanlık koltuğundan kaldırmak için düğmeye bastığı" sonucuna vardığın aktardı; "Bunun nedeni ise Ayhan Bora Kaplan soruşturmasının “istenmeyen” yönlere gitme olasılığıydı" dedi.

İÇİŞLERİ BÜROKRATI: SABOTAJ OLABİLİR

Altaylı'nın konuştuğum bir İçişleri bürokratı da, şu ifadeleri kullandı: “Gizli tanığın AK Partili bakanları işin içine sokmaya çalıştığı iddiası var. Oysa gizli tanığın ilk ifadesinde sonradan dosyaya eklendiği söylenen o isimler yer almıyor. Burada geçmişte FETÖ’nün kumpas davalarında olduğu gibi sonradan eklenmiş bazı unsurlar var. Bunlar soruşturmayı sulandırmak, hedef şaşırtmak için bu yola başvurulmuş hissiyatı uyandırıyor.”

'EMNİYET İÇİNDE BİR EL...'

"Bunun benim anladığım manası şu" diyen Altaylı, şöyle devam etti: "Emniyet içinde bir el gizli tanığın ifadelerine eklemeler yapıyor veya yaptırıyor ve sonra da bu hükümete karşı komplo gibi gösterilip, bu soruşturmayı yürüten polislerin üzerine yıkılıyor. Aynı bürokratın 'Mülkiye müfettişleri olayı inceliyor. Rapor bugün yarın çıkar. O zaman her şey çok daha iyi anlaşılır. Birileri bu soruşturmadan rahatsız ve soruşturmayı sabote etmeye çalışıyor olabilir' sözleri manidardı."

'YERLİKAYA SAĞLI SOLLU YIPRATILACAK'

Altaylı'nın yazısında şu bölüm dikkat çekti:

"Hedefin Ali Yerlikaya’yı yıpratmak ve görevden aldırmak olduğu konusunda kimsenin kuşkusu yok. Bunun için her yol denenecek belli ki!

Bu konuda muhalif basının desteğini almak için izlenecek yol da hemen hemen belli. Menzil Tarikatı bağlantısı kullanılacak.

Menzilcilerin İçişleri Bakanlığı’nda örgütlendiği sanki yeni öğreniliyormuş gibi, sanki başka bakanlıklarda da göz göre göre örgütlendikleri bilinmiyormuş gibi gündeme getirilecek. Ali Yerlikaya sağlı sollu yıpratılacak ve görevden alınması sağlanacak.

Bu arada Ayhan Bora Kaplan soruşturması da “sadeleştirilecek” ve bir çete lideri değil, bir çakal yargılamasına dönüştürülerek, dal budak sarması istenmeyen yerlere ilerlemesi engellenecek." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar