Hollywood grevinde stüdyoların 'son teklifi' görüşüldü: 'Hâlâ anlaşamadığımız konular var'

Hollywood grevinde stüdyoların 'son teklifi'  görüşüldü: 'Hâlâ anlaşamadığımız konular var'
Yayınlanma:
A+ A-
Hollywood grevinde 5 ay geride kalırken ABD'nin en büyük oyuncu sendikası olan SAG-AFTRA, stüdyolarla anlaşmaya varamadı. 6 Kasım'da stüdyoların "son" teklifini değerlendiren sendika, "Yapay zeka dahil , hâlâ anlaşamadığımız birkaç önemli konu var" dedi.

Artı Gerçek - Hollywood'da senaristlerin 5 ay sonra stüdyolarla anlaşma imzalayarak sonlandırdığı grevi, oyuncuları temsilen müzakereleri yürüten SAG-AFTRA sendikası hala sürdürüyor. Aylardır çalışma koşullarının iyileştirilmesi, sektörde yapay zeka kullanımının kısıtlanması ve büyük stüdyoların elde ettiği kârların adil paylaşımı gibi taleplerle devam eden grevde, 6 Kasım günü stüdyoların "en iyi ve son" teklifini görüşen oyuncu sendikası SAG-AFTRA, grevi bitirmek için ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını ancak stüdyolarla anlaşmaya varamadıklarını duyurdu.

Sendika, "Yapay zeka dahil olmak üzere, hala anlaşamadığımız birkaç önemli konu bulunuyor" dedi.

Grevin 116'ncı gününde açıklama yapan sendika, tarafların birbirlerinin teklifini kabul etmediği; 5 gün süren görüşmelerin, "verimli yönde ilerlemediği ve iki taraf arasındaki boşluğun çok büyük olduğu" gerekçesiyle askıya alındığını açıklamıştı.

NTV'nin aktardığı habere göre, SAG-AFTRA'nın görüşmelerini yürüten komitenin 12 saat boyunca çalışarak bir bildiri hazırladığı biliniyor ancak detaylar henüz açıklanmadı.

NE OLMUŞTU?

Amerikan Senaristler Birliği 2 Mayıs'ta ücret artışı, sektörde yapay zeka kullanımın kısıtlanması, çalışma koşullarında iyileştirilme yapılması gibi taleplerle grev kararı almıştı, 11 bin üyesi bulunan birliğe; aynı taleplerle 15 Temmuz'da 160 bin üyesi bulunan ve dizi/film sektörünün en büyük sendikası olan SAG-AFTRA'nın (Beyaz Perde Aktörleri Derneği ile Amerikan Televizyon, Radyo Sanatçıları) da katılmasıyla grevde tarihi bir aşamaya gelinmişti.

Stüdyoları temsilen müzakereleri yürüten Amerikan Yapımcılar Birliği (AMPTP) ile sendikalar arsında süren pazarlıklarda uzlaşma sağlanamaması nedeniyle grev aylarca sürmüştü.

Los Angeles şehrinde Paramount, Netflix, Disney gibi büyük şirketlerin önünde başlayan greve, aralarında Seann Penn, Christopher Nolan, Will Smith, Mark Ruffalo ve Brad Pitt gibi yıldızların bulunduğu çok sayıda isim destek olmuştu.

Grevden, son yılların en çok izlenen dizilerinden; Stranger Things, Handmaid's Tale, The Last Of Us gibi yapımlar da etkilenmiş, birçok dizi ve filmin çıkış tarihi ertelenmiş ve bazıları da durma noktasına gelmişti.

Senaristler, en son 2007'de greve gitmiş ve çalışanların 100 günlük iş bırakmaları yaklaşık 2 milyar dolar zarara yol açmıştı. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar