Erdoğan'ın İspanya ziyareti: Sanchez'le Filistin meselesi ve askeri sanayide işbirliği mesajı

Erdoğan'ın İspanya ziyareti: Sanchez'le Filistin meselesi ve askeri sanayide işbirliği mesajı
Madrid'i ziyaretinde, Sanchez'in Filistin devletini tanıma kararının diğer ülkelere örnek oluşturması çağrısı yapan Erdoğan, İspanya ile askeri sanayi işbirliğini ilerletmek istediğini belirtti. Sanchez, Gazze için Erdoğan'la beraber hareket mesajı verdi.

Artı Gerçek - Son dönemde Filistin devletini tanıyan Avrupa ülkelerinden olan İspanya'yı ziyaret eden AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Madrid'de Başbakan Pedro Sanchez ile görüşüp ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan şu mesajları verdi:

* İspanya'nın Filistin'i tanıma kararı çok mühimdir. İspanya'nın henüz Filistin'i tanımamış diğer ülkelere örnek teşkil etmesi samimi temennimdir. İki ülke olarak İsrail-Filistin ihtilafının çözümü yolunda birlikte çalışmaya devam edeceğiz.

'BMGK KARARININ UYGULANMASININ TAKİPÇİSİYİZ'

* (BM Güvenlik Konseyi'nin Gazze'de kalıcı ateşkes kararı) Uygulanmasını takip edeceğiz. Başta ABD olmak üzere Güvenlik Konseyi üyeleri, bu kararın arkasında durup hemen ateşkesi sağlamak için İsrail'e gerekli baskıyı yapmalı.

'abd'nin israil'e desteği bizi ciddi manada üzüyor'

* Maalesef dünyanın kaderi 5 ülkenin elinde. Biri 'hayır' dediği zaman mesele bitiyor. Son olayda 5 ülkeden biri, devamlı İsrail'in yanında yer alıyor. İsrail acımasız şekilde katliamlarına devam ederken, özellikle ABD'nin duruşu bizleri ciddi manada üzmektedir.

'AP SEÇİM SONUÇLARI ENDİŞELERİMİZİ ARTIRDI'

* Sanchez'le Avrupa'da artan İslam düşmanlığı ve yabancı karşıtlığı tehdidini görüştük. Avrupa Parlamentosu seçiminde oluşan tablo endişelerimizi artırdı.

'İKİNCİ AMFİBİ HÜCUM GEMİSİNİ DE İSPANYA İLE İNŞA ETMEK İSTİYORUZ'

* (İspanya ile savunma sanayi işbirliği) TCG Anadolu ile bir adım attık şimdi ise bunun bir üst segmentine geçelim istiyoruz, bunun çalışmalarını başlattık.

'İNSANSIZ HAVA VE DENİZ ARACI ÜRETİMİNDE İŞBİRLİĞİ YAPABİLİRİZ'

* (İspanya ile) İnsansız hava araçlarında birlikte yapılabilecek bazı adımları atıyoruz. İnsansız denizaltılara varıncaya kadar bu adımları atacağız.

İSPANYA BAŞBAKANI'NDAN FİLİSTİN DEVLETİ ÇAĞRISI

Sanchez şu mesajları verdi:

* Norveç ve İrlanda ile Filistin devletini tanıma kararımıza sonrasında Slovenya da katıldı. Diğer Avrupa ülkelerine de Filistin'i tanımaları çağrısında bulunuyoruz, tek çıkış yolu bu. Uluslararası camianın da bu konuda adım atması gerekiyor.

'GAZZE İÇİN ERDOĞAN'LA AYNI YÖNDE HAREKET EDİYORUZ'

* Türkiye ile Gazze konusunda aynı fikirlere sahibiz ve işbirliğine devam edeceğiz. Kan dökülmesini durdurmak için elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Sayın Erdoğan da aynı şeyi yapıyor, aynı yönde hareket ediyoruz.

'PATRİOT'U TÜRKİYE'DEN UKRAYNA'YA SEVK ETMEYECEĞİZ'

* Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'in Avrupa hükümetlerine bu tür savunma sistemlerini Kiev'e tedarik etmeleri çağrılarının aramızda görüşme konusu olmasına rağmen, İspanyol hükümetinin taahhüdü, Patriot füze fırlatıcısının Türkiye'de kalması yönündedir.

NELER İMZALANDI?

Erdoğan ile Sanchez'in huzurunda iki ülke arasında 11 anlaşma imzalandı: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile İspanya Krallığı Çalışma ve Sosyal Ekonomi Bakanlığı Arasında Mutabakat Zaptı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile İspanya Krallığı Ekolojik Dönüşüm ve Demografik Sınama Bakanlığı Arasında Enerji Dönüşümü Alanında Mutabakat Zaptı, Tarım ve Orman Bakanlığı ile İspanya Krallığı Ekolojik Dönüşüm ve Demografik Sınama Bakanlığı Arasında Ormancılık Alanında Ortak Eylem Planı, Yunus Emre Enstitüsü ile Cervantes Enstitüsü Arasında Mutabakat Zaptı, Milli Eğitim Bakanlığı ile İspanya Krallığı Eğitim, Mesleki Eğitim ve Spor Bakanlığı Arasında Mesleki ve Teknik Eğitim Alanında Mutabakat Muhtırası, Gemi adamlarının eğitim, belgelendirme ve vardiya standartlarına dair STWC unvanlarının tanınmasına ilişkin Mutabakat Zaptı, Türk Eximbank ile İspanyol İhracat Kredi Ajansı (CESCE) Arasında İmzalanan Mutabakat Zaptı Hakkında Deklarasyon, Sigorta ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile İspanya Sigorta ve Emeklilik Fonları Genel Müdürlüğü arasında Mutabakat Zaptı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile İspanya Krallığı Bilim, Yenilikçilik ve Üniversiteler Bakanlığı Arasında Bilimsel ve Teknolojik İşbirliği Mutabakat Zaptı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile İspanya Krallığı Bilim, İnovasyon ve Üniversiteler Bakanlığı Arasında Uzay Çalışmalarında Barışçıl Amaçlar Doğrultusunda İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile İspanya Krallığı Kapsayıcılık, Sosyal Güvenlik ve Göç Bakanlığı Arasında İşbirliğine Dair Mutabakat Zaptı.

Yanısıra Cumhurbaşkanlığı Türkiye Varlık Fonu ile İspanyol Kalkınma Finansmanı Şirketi (COFIDES) Arasında Ortak Bildiri de imzalandı. (AA, Reuters, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar