Hamaney'in Gazze'de ateşkes yerine savaşa devam mesajına Abbas'dan çok sert tepki: Kendi amacı için Filistin kanı feda edemez

Hamaney'in Gazze'de ateşkes yerine savaşa devam mesajına Abbas'dan çok sert tepki: Kendi amacı için Filistin kanı feda edemez
Hamas'ın 7 Ekim saldırısını öven İran Lideri, ABD Başkanı'nın Gazze planına atıfla "Ateşkes müzakerelerine bel bağlanmamalı" dedi. Filistin Yönetimi Başkanı, çok sert tepki gösterdi: "Filistinli kanı feda etmeyi amaçlayan açıklamalarla devlet kurulmaz."

Artı Gerçek - İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney, Gazze'deki Hamas'ın 7 Ekim İsrail saldırısının "tam da bölgenin ihtiyaç duyduğu anda gerçekleştiğini", İsrail ile diğer Ortadoğu ülkeleri arasındaki normalleşme çabalarını durdurup dikkatlerin Filistin davasına odaklanmasını sağladığını söyledi. Hamaney'in 7 Ekim'e getirdiği yorumu eleştiren Batı Şeria'daki Filistin Yönetimi, bağımsızlık şansı olmadan Filistin kanı dökmeye gerek olmadığını açıkladı.

İran İslam Devrimi lideri Ayetullah Ruhullah Humeyni'nin 35. ölüm yıldönümü vesilesiyle konuşma yapan Hamaney, "Filistin davasının bugün dünyanın bir numaralı meselesi haline geldiğini" dile getirdi.

'İMAM HUMEYNİ’NİN DEDİĞİ GİBİ'

İran Dini Lideri, "İmam Humeyni’nin Filistin'in geleceği hakkında öngördükleri, bugün gerçekleşmektedir. İmam Humeyni, Filistin halkının haklarını almak için sahada mücadele etmesi ve Siyonist rejimi geri çekilmeye zorlaması gerektiğini söylemişti. 7 Ekim'de gerçekleşen Aksa Tufanı Operasyonu, bölgenin tam da ihtiyaç duyduğu bir gelişmeydi" iddiasında bulundu.

'KOMPLO BOZAN MÜKEMMEL ZAMANLAMA'

"Aksa Tufanı Operasyonuyla yediği darbenin etkisiyle Siyonist rejimin kurtuluşu olmayan sorunlar yaşadığından" söz eden Hamaney, şu iddiaları sıraladı:

"Aksa Tufanı operasyonu, düşmanın dikkatlice tasarlanmış planını boşa çıkarmış oldu. Siyonist rejimin vahşi saldırısı, planlarının altüst olmasına verdiği asabi tepki. Filistinli komutanların ne kadar büyük bir işe imza atmakta olduklarının farkında olup olmadığını bilmiyorum, ama yaptıkları işi, başka hiçbir şey ikame edemez."

"ABD, Siyonist bireyler, onların yandaşları ve bazı bölge ülkeleri tarafından bölgesel denklemi değiştirmeye yönelik komplo planlanmıştı. Filistinli komutanlar, Ortadoğu bölgesinin batısı için tasarlanmış uluslararası büyük komployu boşa çıkararak yok etmiş oldu."

"Aksa Tufanı operasyonu tam zamanında gerçekleşti ve Siyonist rejimi, çöküş ve yok oluştan başka sonu olmayan bir yola soktu. Siyonistleri köşeye sıkıştırarak onlara kaçış yolu bırakmadı."

'KİMSE MÜZAKEREYE, ANLAŞMAYA UMUT BAĞLAMASIN'

ABD Başkanı Joe Biden'ın 7 Ekim'den beri Gazze Şeridi'ne saldıran İsrail'in savaşı sona erdirip tamamen çekilmesi ve yeniden inşaya geçilmesinin yolunu açan planına atıfla, "Kimse umudunu Gazze'de barış müzakerelerine, ateşkes anlaşmasına bağlamamalı" çağrısı yapan İran Dini Lideri, "Bugün Siyonist rejim dünya halklarının gözleri önünde yavaş yavaş eriyor" dedi.

ABBAS: BAĞIMSIZLIĞA HİZMET ETMEYEN SAVAŞA İHTİYAÇ YOK

İsrail işgali altındaki Batı Şeria'nın Ramallah kentinde bulunan Filistin Yönetimi Başkanlığı, İran Dini Lideri'ne verdiği yanıtta, Filistin halkının özgürlük ve bağımsızlık emellerine hizmet etmeyen savaşlara ihtiyacı olmadığını söyledi.

'FİLİSTİNLİLERİN KANINI FEDA ETMEKTEN BAŞKA AMACI YOK'

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'ın ofisinin yaptığı açıklamada, "bu tür sözlerin açıkça Filistinlilerin kanını feda etmeyi amaçladığı ve bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasına yol açmayacağı" dile getirildi.

ZEHİR ZEMBEREK AÇIKLAMA

İsrail savaşının bedelini Filistin halkının ödediği, savaşta kanı dökülenin Filistinliler olduğu belirtilerek İsrail saldırılarının 36 binden fazla ölü ve 83 binden fazla yaralı ve devasa yıkım içeren bilançosunu hatırlatan açıklamada, şöyle denildi:

"Amacının Filistin kanını, binlerce çocuk, kadın ve yaşlıyı feda etmek ve Filistin topraklarını yok etmek olduğunu açıkça beyan eden bu açıklamalar, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulmasına yol açmayacak."

"100 yıldır savaşan ve mücadele eden Filistin halkının özgürlük ve bağımsızlık tutkusuna, Kudüs'ün ve onun İslami ve Hıristiyan kutsallarının korunmasına hizmet etmeyen savaşlara ihtiyacı yok."

'TOPRAKLARIMIZDAN UZAKLAŞMA RİSKİNE GİRİLMEMELİ'

"İstediğimiz şey işgale son vermek ve başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletimizi somutlaştırmak; Kudüs'ün ve kutsallarının özgürleştirilmesiyle temsil edilen Filistin ulusal hedeflerine hizmet etmeyen, Filistin halkını yok eden ve onları kuşaklar boyu kimliğini korumaya çalıştığı topraklardan uzaklaştıran politikalar değil."

"İsrail'le ve Filistinlilerin meşru haklarını elde etmelerini engellemek için sürekli veto hakkını kullanan, Kudüs'ü denklemden çıkarmaya çalışan, İsrail işgalini sürdürmek için silah ve para sağlayan, Kudüs ve kutsal mekânlar üzerinde Filistin bayrağının çekilmesini engelleyen ardışık ABD yönetimleriyle sürekli ihtilaf halindeyiz." (İRNA, WAFA, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar